Ana Sayfa SAYILAR 86. Sayı Napolyondan Fransa’ya Mesaj Var

Napolyondan Fransa’ya Mesaj Var

0
Napolyondan Fransa’ya Mesaj Var

ناپوليوندن فرانسه يه  مساژ وار

1835-1839 yılları arasında yüzbaşı rütbesiyle Türkiye’de bulunan sonraki yıllarda ülkesinin (Almanya) genelkurmay başkanı olacak Helmuth von Moltke, “Türklerin ruhu yeniden parlayacak ve silah kullanmak için doğan bu kahraman milletin tarihi eski ışığını bulacaktır” demiştir.

Tarihi seyir içerisinde Türkler için sitayişkar çok sözler de söylenmiştir. (Bu arada şu iki hususu sıcağı sıcağına ifade etmekte fayda var. Birincisi, Batıda Türk Müslüman demektir. İkinci husus, Bediüzzaman Hazretlerinin ifadesiyle, din milliyetin hayatı ve ruhudur… hamiyet-i milliye ona (dine) hadim ve kale olmalıdır.)

Moltke şunları da ifade etmiştir. “Silahlı milletin en canlı örneği Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.”

Buraya alamadığımız başka pek çok ifadelerde de Müslüman Türkler hakkında öne çıkan kelimeler cesaret, adalet, nezaket, doğruluk ve namus olmuştur. Ki bu kavramlar İslam’ın insandan istediği ve Peygamber Efendimizin hayatıyla insanlığa öğrettiği hususlardır.

Bunlar bizim tarihimizde mayamızda olan şeylerdir. Bugün için bizi geride ve bezgin tutan şey ise, bu hallerden yani İslamiyet’ten uzak kalmamızdır. Diğer taraftan bu milletin mayası sağlamdır ve zamanı geldiğinde eski haline kavuşması işten bile değildir. Bugün Asya’dan Ortadoğu’ya, Balkanlardan Akdeniz’e yaşanan hareketlilikler, Türkler hakkında geçmişte söylenen sözlere intikal etmenin fikren ve fiilen hiç de zor olmayacağını sizlere de ihsas etmekte değil midir?

Gelin sözlerimizi Napolyon’un şu sözleriyle bitirelim de Fransa’nın kulakları çınlasın: “İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler.”

١٨٣٥-١٨٣٩ ييللري آراسنده  يوز باشي رتبه سيله  تركيه ده  بولونان صوڭره كي ييللرده  ئولكه سنڭ ( آلمانيه ) كنل قورماي باشقاني اولاجق هلموت وون مولتكه ، ”تركلرڭ روحي يڭيدن پارلاياجق و سلاح قوللانمق ايچون طوغان بو قهرمان ملّتڭ تاريخي اسكي ايشيغنى بولاجقدر“ ديمشدر.

تاريخي سير ايچريسنده  تركلر ايچون ستايشكار چوق سوزلر ده  سويلنمشدر. (بو آراده  شو ايكي خصوصي صيجاغي صيجاغنه  افاده  ايتمكده  فائده  وار. برنجيسي، باتيده  ترك مسلمان ديمكدر. ايكنجي خصوص، بديع الزمان حضرتلرينڭ افاده سيله ، دين ملّيتڭ حياتي و روحیدر… حميت ملّيه  اوڭا (دينه ) خادم و قلعه  اولمليدر. )

مولتكه  شونلري ده  افاده  ايتمشدر. ”سلاحلي ملّتڭ اڭ جانلي أورنگي تركلردر. بو ديار كويليسنڭ اوراق، كاتبنڭ قلم و حتّی قادينلرينڭ اتك طوتوشنده  سلاحه  صاريلمش بر پنچه  قيوراقلغي واردر. ترك آته بينر كبي اوتورور، كشفه  يوللانان عسكر كبي اويانيق يورور.“

بورايه  آلاماديغمز باشقه  پك چوق افاده لرده  ده  مسلمان تركلر حقّنده  أوڭه  چيقان كلمه لر جسارت، عدالت، نزاكت، طوغريلق و ناموس اولمشدر. كه  بو قاوراملر اسلامڭ انساندن ايسته ديگي و پيغمبر افنديمزڭ حياتيله  انسانلغه  أوگرتديگي خصوصلردر.

بونلر بزم تاريخمزده  مايه مزده  اولان شيلردر. بوكون ايچون بزي كريده  و بزكين طوتان شي ايسه ، بو حاللردن يعني اسلاميتدن اوزاق قالمه مزدر. ديگر طرفدن بو ملّتڭ مايه سي صاغلامدر و زماني كلديگنده  اسكي حالنه  قاووشمسي ايشدن بيله  دگلدر. بوكون آسيه دن اورته طوغي يه ، بالقانلردن آق دڭزه  ياشانان حركتليلكلر، تركلر حقّنده  كچمشده  سويلنن سوزلره  انتقال ايتمه نڭ فكرًا و فعلاً هيچ ده  زور اولماياجغنى سزلره  ده  احساس ايتمكده  دگلميدر؟

كلڭ سوزلريمزي ناپوليونڭ شو سوزلريله  بيتيره لم ده  فرانسه نڭ قولاقلري چينلاسین: ”انسانلري يوجلتن ايكي بيوك مزيت واردر: اركگڭ جسور قادينڭ ناموسلي اولمسي. بو ايكي مزيتڭ ياننده  هم اركگي هم قاديني شرفلنديرن بر مزيت واردر. ايجابنده  تردّدسز جاننى فدا ايده بيله جك قدر وطننه  باغلي اولمق. ايشته  تركلر بو مزيتلره  و فضيلته  صاحب قهرمانلردر. بوندن طولاييدركه  تركلر ئولديروله بيلير، لكن مغلوب ايديله مزلر.“