Beyt-i Berceste

Köşe Penceresi

“Oğlum paşa olsun!” diye, bütün malını verir. Hâfız mektebinden alır, Avrupa’ya gönderir. Fakat o çocuğun hayat-ı ebediyesi tehlikeye girdi­ğini düşünemiyor. Ve dünya hapsinden kurtarmaya çalışıyor. Cehennem hapsine düşmesini nazara almıyor. Fıtrî şef­katin tam zıddı olarak o ma‘sûm çocuğunu, âhirette şefâatçi olmak lâzım gelirken da‘vâcı ediyor. O çocuk, “Ne için benim îmânımı takviye etmedin? Bu helâketime sebebiyet verdin?” diye şekvâ edecek. 

(Osmanlıca Hanımlar Rehberi, s. 3)

”اوغلم پاشا اولسون!“ دييه ، بتون مالنى ويرر. حافظ مكتبندن آلير، آوروپه يه  كوندرر. فقط او چوجغڭ حيات ابديه سي تهلكه يه  كيردي دوشونه مييور. و دنيا حپسندن قورتارمه يه  چاليشييور. جهنّم حپسنه  دوشمه سني نظره  آلمييور. فطري شفقتڭ تام ضدي اولارق او معصوم چوجغني، آخرتده  شفاعتجي اولمق لازم كليركن دعواجي ايدييور. او چوجق، ”نه  ايچون بنم ايمانمي تقويه  ايتمه دڭ؟ بو هلاكتمه  سببيت ويردڭ؟“ دييه  شكوا ايده جك.

تربیت ایده شو كیم خدّامی
خیریله یاد اولور انك نامی

Terbiyet ide şu kim huddâmı
Hayr ile yâd olur anın nâmı

Atayi(5)

(Ey Ebeveyn!) Eğer evladlarına (Rabbinin rızasını gözeterek) “terbiye” verirsen, (bu en güzel hediye karşılığında) rıza-yı İlahiye tevfik size hizmet ederler. Elbette ismin de hayırla, rahmetle hatırlanır. (Nefislerin terbiyecisi olan Efendimizin (asm)  müjdelediği üzere, dua eden hayırlı evlad sayesinde amel defterin sevap üzere ber-daim olur.)

***

Huddâm: (çoğul) Hizmetçiler (Hâdim: Hizmet eden, Mahdum: Hizmet edilen, erkek evlad Kerime: Kız evlad)

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol