Beyt-i Berceste

Köşe Penceresi

( وَحْدَهُ ) Şu kelimede şifâlı ve saadetli bir müjde vardır. Şöyle ki: Kâinâtın ekser envâıyla alâkadâr ve o alâkadârlık yüzünden perişan ve keşmekeşlik içinde boğulmak derecesine gelen rûh-u beşer ve kalb-i insan, ( وَحْدَهُ)  kelimesinde bir melce’ ve bir halâskâr bulur ki, onu bütün o keşmekeşlikten, o perişaniyetten kurtarır.  ( وَحْدَهُ)  ma‘nen der: Allah birdir. Başka şeylere mürâcaat edip yorulma. Onlara tezellül edip minnet çekme. Onlara temelluk edip boyun eğme. Onların arkasına düşüp zahmet çekme. Onlardan korkup titreme. Çünki Sultân-ı Kâinât, birdir. Her şeyin anahtarı onun yanında, her şeyin dizgini onun elindedir. Her şey, onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlûbunu buldun, hadsiz minnetlerden ve korkulardan kurtuldun. (Osmanlıca Lem’alar, s. 201)

( وَحْدَهُ ) شو كلمه ده  شفالي و سعادتلي بر مژده  واردر. شويله كه : كائناتڭ اكثر انواعيله  علاقه دار و او علاقه دارلق يوزندن پريشان و كشماكشلك ايچنده  بوغولمق درجه سنه  كلن روح بشر و قلب انسان، ( وَحْدَهُ )  كلمه سنده  بر ملجأ و بر خلاصكار بولوركه ، اوني بتون او كشماكشلكدن، او پريشانيتدن قورتارير.  ( وَحْدَهُ )  معنًا دير: اللّٰه بردر. باشقه  شيلره  مراجعت ايدوب يورولما. اونلره  تذلّل ايدوب منّت چكمه . اونلره  تملّق ايدوب بويون اگمه . اونلرڭ آرقه سنه  دوشوب زحمت چكمه . اونلردن قورقوب تيتره مه . چونكه  سلطان كائنات، بردر. هر شيئڭ آناختاري اونڭ ياننده ، هر شيئڭ ديزكيني اونڭ النده در. هر شي، اونڭ امريله  حلّ ايديلير. اوني بولسه ڭ، هر مطلوبڭي بولدڭ، حدسز منّتلردن و قورقولردن قورتولدڭ.

سلطنت دیدكلری آنجق جهان غوغاسیدر
اولمیه بخت سعادت دنیاده وحدت كبی

Saltanat didükleri ancak cihân gavgâsıdur
Olmaya baht u sa’âdet dünyada vahdet gibi

Muhibbi (5)

Sultanlık dedikleri ne ola ki? Ancak (insanın hevesatına bakan şu kısacık fani) cihan(-ı elde etme) kavgası. Hâlbuki (esma-yı ilahiye bakan yüzüne teveccüh eden insan için) dünyada vahdet gibi baht ve saadet olur mu ki? (İşte hakiki insan olmanın, belki sultan olmanın yolu!)

Saltanat: Hükümdarlık, sultanlık
Baht: Allah tarafından ezelde belirlendiği kabul edilen kısmet ve nasip, uygun tâlih
Vahdet: 1.Bütün yaratılışta kendisinden başka bir varlık bulunmayan Allah’ın varlığının bir ve tek olması, Allah’ın varlıktaki birliği 2. Allah’a ulaşıp Allah’la bir olma durumu

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol