Kelimelerin Kökenlerine Yolculuk

Kıymetli dostlar, Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu bahar günlerinde, hayat kadar tatlı bir kelimenin kökenlerine bir yolculuk yapacağız. Kurumuş, ölmüş dallara hayatın yürüdüğü, kışın soğuk yüzünün bahar sayfası ile aralandığı şu mübarek günlerde “Hayy, hayat, hayati, hayatiyet, İhya, muhyi, Ramazan, oruç, iftar, sahur, teravih” kelimelerinin köklerine bir yolculuk yapacağız.Rabbimiz bu Ramazan-ı şerifi ihya etmeyi hepimize nasip eylesin duasıyla ilk kelimemiz olan “yâ hayy” diyerek yolculuğumuza başlıyoruz.

قيمتلي دوستلر، رمضان آيني ادراك ايتديگمز شو بهار كونلرنده ، حيات قدر طاتلي بر كلمه نڭ كوكنلرينه  بر يولجيلق ياپاجغز. قورومش، ئولمش داللره  حياتڭ يوروديگي، قيشڭ صوغوق يوزينڭ بهار صحيفه سي ايله  آرالانديغي شو مبارك كونلرده  ”حيّ، حيات، حياتي، حياتيت، احيا، محيي، رمضان، اوروج، افطار، سحور، تراويح“ كلمه لرينڭ كوكلرينه  بر يولجيلق ياپاجغز. ربّمز بو رمضان شريفي احيا ايتمه يي هپمزه  نصيب أيله سين دعاسيله  ايلك كلمه مز اولان ”يا حيّ“ دييه رك يولجيلغمزه  باشلايورز.

HAYY: Rabbimizin güzel isimlerinden biridir. Ve kainattaki bu bütün hayatların kaynağı O’dur. Sözlükte “yaşamak, diri ve canlı olmak” anlamına gelen “hayât (hayevân)” kökünden sıfat olup “diri olan, yaşayan”dır. “Hayatı kendinden olan, hakkında ölüm geçerli olmayan Allah” demektir.

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol