Beyt-i Berceste

Köşe Penceresi

Hem insan, nihâyetsiz acziyle nihâyetsiz beliyyâta ma‘rûz ve hadsiz a’dânın hücumuna mübtelâ ve nihâyetsiz fakrıyla beraber nihâyetsiz hâcâta giriftâr ve nihâyetsiz metâlibe muhtaç olduğundan, vazîfe-i asliye-i fıtriyesi, îmândan sonra duâdır. Duâ ise esâs-ı ubûdiyettir. … İşte ey âciz insan! Ve ey fakîr beşer! Duâ gibi, hazîne-i rahmetin anahtarı ve tükenmez bir kuvvetin medârı olan bir vesîleyi elden bırakma. Ona yapış. A’lâ-yı illiyyîn-i insaniyete çık. Bir sultan gibi bütün kâinâtın duâlarını, kendi duân içine al. Bir abd-i küllî, bir vekîl-i umûmî gibi   اِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُde! Kâinâtın güzel bir takvîmi ol. (Osmanlıca Lem’alar, s. 108, 110)

هم انسان، نهايتسز عجزيله  نهايتسز بلياته  معروض و حدسز اعدانڭ هجومنه  مبتلا و نهايتسز فقريله  برابر نهايتسز حاجاته  كرفتار و نهايتسز مطالبه  محتاج اولديغندن، وظيفۀ اصليۀ فطريه سي، ايماندن صوڭره  دعادر. دعا ايسه  اساس عبوديتدر.  … ايشته  اي عاجز انسان! و اي فقير بشر! دعا كبي، خزينۀ رحمتڭ آناختاري و توكنمز بر قوتڭ مداري اولان بر وسيله يي الدن بيراقما. اوڭا ياپيش. اعلاي عليّين انسانيته  چيق. بر سلطان كبي بتون كائناتڭ دعالريني، كندي دعاڭ ايچنه  آل. بر عبد كلي، بر وكيل عمومي كبي  اِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُ دي ! كائناتڭ كوزل بر تقويمي اول.

خداوندا شو عالمدە اسن یللر سنی ايستر
آیاقلردە غبار اولمش توزان یوللر سنی ايستر

Hudâvendâ şu ‘âlemde esen yeller seni ister
Ayakları gubâr olmuş tozan yollar seni ister

Şemseddin Sivasi(5)

Ey Seyyidim ve Malikim olan Hazret-i Allah! Hiçbir yaprak düşmez ki onu bilmeyesin. Âlem-i asgar olan bizlerin de esen yeller, tozan yollar misali bütün iştiyaklarımız, muhabbetlerimiz, incizablarımız, cazibelerimiz sendendir. Ve senin daire-i huzurunu isteriz. (O zaman yalnız Bir’i iste, başkaları istenmeye değmiyor.)

Hudâvend (Fa): (Her şeyin sahibi, maliki olan) Allah, (Ar.) Malik, (Rum) Efendi

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol