Seyyah

Kanuni Çeşmesi / Eyüp Sultan

قانوني سلطان سليمانڭ ياپديرديغي، عثمانلي يه  طانيقلق ايدن چشمه لريمزدن بري ده  ايوب سلطانده كي قانوني چشمه سيدر. بو زمانه  قدر راستلادیغمز چوغي چشمه لر، ساده جه  صو ايچمه  و ديڭلنمه  احتياجمزي قارشيلايان ياپيلر اولارق دوشونولمشدر. فقط قانوني چشمه سي ديگرلرندن فرقلي اولارق درت أوزللگي بولونمقده در.

ايوب سلطانده ، پيیر  لوتي تپه سنڭ همن آشاغيسنده  بولونان قانوني چشمه سي، ايكي كمرلي اولوب، بر طرفي صو ايچيلن ديگر طرفي صدقه  طاشي اولارق قوللانيلان چشمه در. يعني صو ايچمه  احتياجنى كيدرمه سنڭ ياني صيره  همن ياننده ، اجداد كله نگمز اولان صدقه  طاشي بولومي بولونور. صو ايچنلره  صدقه  ويرمه يي خاطرلاتان بر چشمه .

Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı, Osmanlıya tanıklık eden çeşmelerimizden biri de Eyüp Sultan’daki Kanuni Çeşmesidir. Bu zamana kadar rastladığımız çoğu çeşmeler, sadece su içme ve dinlenme ihtiyacımızı karşılayan yapılar olarak düşünülmüştür. Fakat Kanuni çeşmesi diğerlerinden farklı olarak dört özelliği bulunmaktadır.

Eyüp Sultan’da, Pierre Loti tepesinin hemen aşağısında bulunan Kanuni çeşmesi, iki kemerli olup, bir tarafı su içilen diğer tarafı sadaka taşı olarak kullanılan çeşmedir. Yani su içme ihtiyacını gidermesinin yanı sıra hemen yanında, ecdad geleneğimiz olan sadaka taşı bölümü bulunur. Su içenlere sadaka vermeyi hatırlatan bir çeşme.

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol