Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi

Ne diyordu şarkıda;

“Usta terzi dar kumaştan bol gömlek diker
Doğru tartan esnaf rahat, huzurlu gezer
Eğrinin ve doğrunun hesabı mahşerde
Dünyada biraz huzur her şeye bedel
Sağlığın nasıl gülüm sen ondan haber ver
İlaç neye yarar vade gelmişse eğer

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

اولمايا دولت جهانده  بر نفس صحّت كبي

نه  دييوردي شرقيده ؛

”اوسته  ترزي طار قماشدن بول كوملك ديكر

طوغري طارتان اصناف راحت، حضورلي كزر

اگرينڭ و طوغرينڭ حسابي محشرده 

دنياده  براز حضور هر شيئه  بدل

صاغلغڭ ناصل كولم سن اوندن خبر وير

علاج نه يه  يارار وعده  كلمشسه  اگر

خلق ايچنده  معتبر بر نسنه  يوق دولت كبي اولمايا دولت جهانده  بر نفس صحّت كبي“

İbn-i Abbas Radıyallahu Anh’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit.”[1]

İnsanlığın en önemli meselelerinin başında sağlık gelmektedir. İlk insandan bu zamana hem beden hem de ruh sağlığı en belirleyici hususlar olarak insanın etrafında dönmüştür, dönmektedir. Gedadan padişaha yerine göre en onulmaz acı, en bulunmaz şifa, en kıymetli hazine sıhhat olmuştur.

İnsanlık tarihi boyunca bu konuda çalışmalar yapılmış, Şafi-i Hakiki olan Allah’ın eczahane suretinde yarattığı dünyadan olabildiğince istifade edilmiştir. Tarihimiz ve kütüphanelerimiz bu manada yazılmış kitaplarla doludur. Modern tıpla beraber ilgi azalsa da bazen kocakarı ilaçları, bazen eski usul, son zamanlarda da tamamlayıcı tıp adı altında çalışmalar yapılmaktadır.

Biz de bu konuya dikkat çekmek adına belge ve okuma metinlerini sizlerle paylaşıyoruz. Hem bilgimiz hem de Osmanlıca aşinalığımız artması hedefimizdir.

Sağlık ve afiyette kalmanız duasıyla hayırlı günler dileriz.


[1] Buhârî, Rikak 1

ابن عبّاس رضي اللّه عنهدن روايت ايديلديگنه  كوره  رسول  اللّه صلّي اللّه عليه و سلّم شويله  بويوردي: ”ايكي نعمت واردركه ، انسانلرڭ چوغي بو نعمتلري قوللانمقده  آلدانمشدر: صحّت و بوش وقت.“

انسانلغڭ اڭ أونملي مسئله لرينڭ باشنده  صاغلق كلمكده در. ايلك انساندن بو زمانه  هم بدن هم ده  روح صاغلغي اڭ بليرله ييجي خصوصلر اولارق انسانڭ اطرافنده  دونمشدر، دونمكده در. كدادن پادشاهه  يرينه  كوره  اڭ اوڭولماز آجي، اڭ بولونماز شفا، اڭ قيمتلي خزينه  صحّت اولمشدر.

انسانلق تاريخي بوينجه  بو قونوده  چاليشمه لر ياپيلمش، شافئ حقيقي اولان اللّٰهڭ اجزاخانه  صورتنده  ياراتديغي دنيادن اولابيلديگنجه  استفاده  ايديلمشدر. تاريخمز و كتبخانه لريمز بو معناده  يازيلمش كتابلرله  طولیدر. مودرن طبله  برابر ايلگي آزالسه  ده  بعضًا قوجه قاري علاجلري، بعضًا اسكي اصول، صوڭ زمانلرده  ده  تماملاييجي طب آدي آلتنده  چاليشمه لر ياپيلمقده در.

بز ده  بو قونويه  دقّت چكمك آدينه  بلگه  و اوقومه  متنلريني سزلرله  پايلاشييورز. هم بيلكيمز هم ده  عثمانليجه  آشنالغمزڭ آرتمسي هدفمزدر.

صاغلق و عافيتده  قالمه ڭز دعاسيله  خيرلي كونلر ديلرز.