Kelimelerin Kökenlerine Yolculuk (Ağustos 2021)

Sevgili dostlar, Büyük Sultan Alparslan, 1071 senesinin sıcak bir Ağustos ayında Malazgirt zaferini kazanan ordusunun önüne kefen niyetiyle giydiği beyaz elbiselerle çıkmış ve neticede İslam adına o muhteşem zaferi elde etmişti. 1922 ağustosunda da kahraman ecdadımızın torunları olan imanlı Mehmetçikler, Sakarya’da üzerlerindeki elbiseleri kefen bilmiş Yunan’a geçit vermemişti.

İşte zaferler ayı olan bu ayda köken itibariyleKur’an kaynaklı bir kelimenin kökenlerine bir yolculuk yapacağız. “Zafer, Muzaffer, Zafer-yab, Muzafferâne, Muzafferen Muzafferiyet” kelimelerini tanımaya çalışacağız. İşte ilk kelimemiz “Zafer”

سوكيلي دوستلر، بيوك سلطان آلب آرسلان، ١٠٧١ سنه سنڭ صيجاق بر آغستوس آينده  ملازكرد ظفرينى قازانان اوردوسنڭ أوڭنه  كفن نيتيله  كيديگي بياض البسه لرله  چيقمش و نتيجه ده  اسلام آدينه  او محتشم ظفري ألده  ايتمشدي. ١٩٢٢ آغستوسنده  ده  قهرمان اجداديمزڭ طورونلري اولان ايمانلي محمدجكلر، سقاريه ده  أوزرلرنده كي البسه لري كفن بيلمش يونانه  كچيد ويرمه مشدي.

ايشته  ظفرلر آيي اولان بو آيده  كوكن اعتباريله  قرآن قايناقلي بر كلمه نڭ كوكنلرينه  بر يولجيلق ياپاجغز. ”ظفر، مظفّر، ظفرياب، مظفّرانه ، مظفّرًا مظفّريت“ كلمه لريني طانيمه يه  چاليشاجغز. ايشته  ايلك كلمه مز ”ظفر“

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol