Öznesi Olduğumuz Dünyanın

Şu dünya hayatının öznesi insan desek yanlış olmaz herhalde. Hangi açıdan baksak işin temelinde muhatabımız insan olmaktadır. Varlıkları sınıflayıp, dereceler vermişler, insan hepsinden önde çıkmış. Hem de her konuda… bunu şunun için yazıyorum, hani derler ya “Ne kadar hızlı koşarsan koş, çitadan daha hızlı olmazsın. Ne kadar güçlü olursan ol, ayıyla yarışamazsın.”

Öyle belki fakat öyle değil. Bugün insan kendisine bahşedilen akıl sayesinde, ilhamını Cenab-ı Hakkın yarattığı mahlukattan alarak çok daha yüksek hızlara ve güçlere ulaşabilmektedir. Kaldı ki, hiçbir mahluk insanın verdiği maksimum faydayı da zararı da insan gibi veremez.

Evet, bugün ilim denilen alt yapı, kâinat kitabının okunup sınıflandırılmasından ibarettir. Vahyin temeliyle başlayan bu vergi, insanlığın muazzam noktalara gelmesine ve dahası noktalara ilerlemesine imkân sağlamıştır.

Elbette böylesine büyük bir yetki elinde olan insan için mesuliyet şarttır. Yoksa insan bu bahsedilen şeyleri yolda geçerken bulmuş, kayıp eşya türünden şeyler değildir. Hem insanın bu özne yapısına ve diğer mahlukattan ayrılarak öne çıkan kısımlarıyla birlikte iki temel referans noktası vardır. Bunlar zahirde negatif gibi gözükse de aslında asıl güç kaynağının düğmesi hükmündedirler.

Evet, o iki referans acz ve fakrıdır. Her insan nihayetsiz derecede aciz ve fakirdir. İnsan Allah’a karşı acz ve fakrını bilir ve ona göre vaziyet alırsa, bütün dünyaya meydan okuyabilir. Etrafta görüp ama bak şunlar şöyle demeyin sakın. Nice zalim kudretli adamları karınca, sinek ve mikrop yere sermiştir.

Bir çay kaşığını doldurmayan bir virüsün dünyayı getirdiği noktaya bakınız. Bunlar tamamen sanal işler değil. İnsanoğlu dünyevi ve uhrevi selameti için bunlardan ders almalı, Allah’tan alacağı güç ve zenginlikle insanlığın inşası için gayret etmelidir.

Yazıyı pozitif olduğum karantina günlerinde yazmamın tesiri olmuştur muhakkak. Fakat olsak da olmasak da bu böyle. Allah halimizi iyi eylesin. Yeni miladi senede hayırlı bereketli işler yapabilmeyi nasib eylesin.

أوزنه سي اولديغمز دنيانڭ

شو دنيا حياتنڭ أوزنه سي انسان ديسه ك ياڭليش اولماز هر حالده . هانكي آچيدن باقسه ق ايشڭ تملنده  مخاطبمز انسان اولمقده در. وارلقلري صنفلايوب، درجه لر ويرمشلر، انسان هپسندن أوڭده  چيقمش. هم ده  هر قونوده … بوني شونڭ ايچون يازييورم، هاني ديرلر يا ”نه  قدر خيزلي قوشارسه ڭ قوش، چيته دن داها خيزلي اولمازسڭ. نه  قدر كوچلي اولورسه ڭ اول، آييله  ياريشامازسڭ.“

أويله  بلكه  فقط أويله  دگل. بوكون انسان كنديسنه  بخش ايديلن عقل سايه سنده ، الهامنى جناب حقّڭ ياراتديغي مخلوقاتدن آلارق چوق داها يوكسك خيزلره  و كوچلره  اولاشابيلمكده در. قالديكه ، هيچ بر مخلوق انسانڭ ويرديگي ماقسيموم فائده يي ده  ضرري ده  انسان كبي ويره مز.

اوت، بوكون علم دينيلن آلت ياپي، كائنات كتابنڭ اوقونوب صنفلانديريلمه سندن عبارتدر. وحيڭ تمليله  باشلايان بو ويركي، انسانلغڭ معظّم نقطه لره  كلمه سنه  و داهاسي نقطه لره  ايلرله مه سنه  امكان صاغلامشدر.

البته  بويله سنه  بيوك بر يتكي النده  اولان انسان ايچون مسئوليت شرطدر. يوقسه  انسان بو بحث ايديلن شيلري يولده  گچركن بولمش، غائب اشيا تورندن شيلر دگلدر. هم انسانڭ بو أوزنه  ياپيسنه  و ديگر مخلوقاتدن آيريلارق أوڭه  چيقان قسملريله  برلكده  ايكي تمل رفرانس نقطه سي واردر. بونلر ظاهرده  نغاتيف كبي كوزوكسه  ده  اصلنده  اصل كوچ قايناغنڭ دوگمه سي حكمنده درلر.

اوت، او ايكي رفرانس عجز و فقريدر. هر انسان نهايتسز درجه ده  عاجز و فقيردر. انسان اللّٰهه  قارشي عجز و فقرينى بيلير و اوڭا كوره  وضعيت آليرسه ، بتون دنيايه  ميدان اوقويابيلير. اطرافده  كوروب اما باق شونلر شويله  ديمه يڭ صاقين. نيجه  ظالم قدرتلي آدملري قارينجه ، سينك و ميقروپ يره  سرمشدر.

بر چاي قاشيغنى طولديرمايان بر ويروسڭ دنيايي كتيرديگي نقطه يه  باقيڭز. بونلر تمامًا صانال ايشلر دگل. انسان اوغلي دنيوي و اخروي سلامتي ايچون بونلردن درس آلملي، اللّٰهدن آلاجغي كوچ و زنكينلكله  انسانلغڭ انشاسي ايچون غيرت ايتمليدر.

يازي يي پوزيتيف اولديغم قرانتينه  كونلرنده  يازمه مڭ تأثيري اولمشدر محقّق. فقط اولسه ق ده  اولماسه ق ده  بو بويله . اللّٰه حالمزي ايي ايله سين. يڭي ميلادي سنه ده  خيرلي بركتلي ايشلر ياپابيلمه يي نصيب ايله سين.