Her Kışın Bir Baharı Vardır

Ümidimiz var ki, şu an sıkıntı gibi gözüken pek çok şey, yarın bir çiçek bahçesi gibi farklı güzelliklerle karşımıza çıkacak. Bu ay derginin Belge Okuma bölümünde Karabağ meselesini inceledik. Detayları orada bulabilirsiniz. Buraya Bediüzzaman Hazretlerinin yaşadığı bir hadiseyi alarak o konuya ışık tutmaya çalışacağız. Takdir sizlerin.

Sene 1910. Bediüzzaman Hazretleri Tiflis’e uğrar. Şeyh Sanan Tepesinde yanına gelen bir Rus polis ile aralarında şu konuşma geçer:

– Niye böyle dikkat ediyorsun?
– Medresemin planını yapıyorum.
– Nerelisin?
– Bitlisliyim.
– Bu Tiflis’tir.
– Bitlis-Tiflis birbirinin kardeşidir.
– Ne demek?
– Asya’da, âlem-i İslâm’da üç nur birbiri arkası sıra inkişafa başlıyor. Sizde birbiri üstünde üç zulmet inkişaf başlayacaktır. Şu perde-i müstebidane yırtılacak, takallus edecek, ben de gelip burada medresemi yapacağım.
– Heyhat, şaşarım senin ümidine.
– Ben de şaşarım senin aklına. Bu kışın devamına ihtimal verebilir misin? Her kışın bir baharı, her gecenin bir neharı vardır.
– İslâm parça parça olmuş.
– Tahsile gitmişler. İşte Hindistan, İslâm’ın müstaid bir veledidir; İngiliz mekteb-i idadisinde çalışıyor. Mısır, İslâm’ın zeki bir mahdumudur; İngiliz mekteb-i mülkiyesinden ders alıyor. Kafkas ve Türkistan, İslâm’ın iki bahadır oğullarıdır; Rus mekteb-i harbiyesinde talîm alıyor. İla ahir…”

“Yahu, şu asilzâde evlad şahadetnamelerini aldıktan sonra, her biri bir kıta başına geçecek, muhteşem âdil pederleri olan İslamiyet’in bayrağını afâk-ı kemâlâtta temevvüc ettirmekle, kader-i ezelinin nazarında, feleğin inadına, nev’i beşerdeki hikmet-i ezeliyenin sırrını ilan edecektir.”

هر قيشڭ بر بهاري  واردر

اميديمز واركه، شو آن صيقينتي كبي كوزوكن پك چوق شي، يارين بر چيچك باغچه سي كبي فرقلي كوزللكلرله قارشومزه چيقاجق. بو آي دركينڭ بلگه اوقومه  بولومنده قره باغ مسئله سني اينجه له دك. دتايلري اوراده بولابيليرسڭز. بورايه بديع الزمان حضرتلرينڭ ياشاديغي بر حادثه يي آلارق او قونويه ايشيق طوتمه يه چاليشاجغز. تقدير سزلرڭ.

سنه ١٩١٠. بديع الزمان حضرتلري تيفليسه اوغرار. شيخ صنعان تپه سنده ياننه كلن بر روس پوليس ايله آرالرنده شو قونوشمه  كچر:

– نيه بويله دقّت ايدييورسڭ؟

– مدرسه مڭ پلاننى ياپييورم.

– نره ليسڭ؟

– بتليسلي يم.

– بو تيفليسدر.

– بتليس- تيفليس بربرينڭ قرداشيدر.

– نه ديمك؟

– آسيه ده، عالم اسلامده أوچ نور بربري آرقه سي صيره انكشافه باشلايور. سزده بربري أوستنده أوچ ظلمت انكشاف باشلاياجقدر. شو پردۀ مستبدانه  ييرتيلاجق، تقلّص ايده جك، بن ده كلوب بوراده مدرسه مي ياپاجغم.

– هيهات، شاشارم سنڭ اميديڭه.

– بن ده شاشارم سنڭ عقلڭه. بو قيشڭ دوامنه  احتمال ويره بيليرميسڭ؟ هر قيشڭ بر بهاري، هر كيجه نڭ بر نهاري واردر.

– اسلام پارچه پارچه اولمش.

– تحصيله كيتمشلر. ايشته هندستان، اسلامڭ مستعد بر ولديدر؛ انكليز مكتب اعداديسنده چاليشييور. مصر، اسلامڭ ذكي بر مخدوميدر؛ انگليز مكتب ملكيه سندن درس آلييور. قفقاس و تركستان، اسلامڭ ايكي بهادر اوغوللريدر؛ روس مكتب حربيه سنده تعليم آلييور. الا آخر…“

”ياهو، شو اصيلزاده  اولاد شهادتنامه لريني آلدقدن صوڭره، هر بري بر قطعه باشنه كچه جك، محتشم عادل پدرلري اولان اسلاميتڭ بايراغنى آفاق كمالاتده تموّج ايتديرمكله، قدر ازلنڭ نظرنده، فلگڭ عنادينه، نوع بشرده كي حكمت ازليه نڭ سرينى اعلان ايده جكدر.“