Akdeniz Türk Gölüdür

آق دڭز ترك كوليدر

Bundan 482 sene önce böyle bir Eylül ayı sonunda Barbaros ve askerleri Preveze önlerinde bekleyişe geçmişti. Akdeniz’in uzun süre düğümünü çözecek bir savaşla burun burunaydılar. Güç dengesi aleyhte olsa da bu işe bir çözüm gerekiyordu.

Ellerinde hareket kabiliyeti yüksek kadırgalar vardı, fakat rüzgâr düşman kuvvetleri lehineydi. Bu durum karşısında Barabaros Rabbine müracaat etti ve şu iki ayeti birer kâğıda yazıp suya braktı.

“Dilerse O (Allah), rüzgârı durdurur da onun -denizin- üstünde kalakalırlar.” (Şûrâ, 33)

“Ey iman edenler, Allah’ın size olan nimetini hatırlayın; hani size ordular saldırmıştı da biz onlara karşı bir rüzgâr ve sizin görmediğiniz ordular göndermiştik.” (Ahzâb, 9)

Allah’ın izni ile rüzgâr terse döndü ve inayet-i İlahi ile “Akdeniz Türk Gölüdür” sözünü söyleten zafer geldi.

Burada bir sır daha vardı: Türk birlikleri ittihad ve tesanütle hareket ederken, müttefik düşman kuvvetleri komutanlarında bir fikir birliği yoktu.

Bugüne geldiğimizde görünen yine aynı, Akdeniz’in sıcağı hala herkesin hevesini kabartıyor. Libya konusu üzerinden kıta sahanlığının genişlemesi hiç kıyısı bulunmayanları bile zıplatıyor. Karadeniz’de çıkan gaz ve Akdeniz’de devam eden çalışmalar dosta ümit, düşmana endişe vermeye yetiyor.

Adalar eninde sonunda çözülecek bir konu olarak arada kendisini gösteriyor. Kıbrıs’a inşa edilecek lojistik limanlar, Akdeniz’in Türk Gölü olduğu zamanlarla birlikte fikrimizi, coşkumuzu, ufkumuzu tarihle bağlayıp geleceğe taşıyor.

Bütün bunlarla beraber, Preveze’deki iki hususu gözden kaçırmamak adına tekrar hatırlatmış olalım.

1- Allah’ın yardımını unutmadan ve talep ederek her türlü çalışmaya devam etmek.

2- İttifak, tesanüt ve birlikteliği elden bırakmamak.

Unutmayalım ki, “Bize parlak bir istikbal, ecnebilere müşevveş bir mâzi düşmüş.”

Ve bilelim ki, gayret bizden Tevfik Allah’tandır.

بوندن ٤٨٢ سنه  أوڭجه  بويله  بر ايلول آيي صوڭنده  بارباروس و عسكرلري پره وزه  أوڭلرنده  بكله ييشه  كچمشدي. آق دڭزڭ اوزون سوره  دوگومني چوزه جك بر صواشله  بورون بورونايديلر. كوچ دنكه سي عليهده  اولسه  ده  بو ايشه  بر چوزوم كركييوردى.

اللرنده  حركت قابليتي يوكسك قاديرغه لر واردي، فقط روزگار دشمان قوتلري لهنه يدي. بو طوروم قارشوسنده  باره باروس ربّنه  مراجعت ايتدي و شو ايكي آيتي برر كاغده  يازوب صويه  بیراقدي.

”ديلرسه  او (اللّٰه)، روزگاري طورديرور ده  اونڭ – دڭزڭ- اوستنده  قالاقاليرلر.“ (شوری، ٣٣)

”اي ايمان ايدنلر، اللّٰهڭ سزه  اولان نعمتنى خاطرلايڭ؛ هاني سزه  اوردولر صالديرمشدي ده  بز اونلره  قارشي بر روزگار و سزڭ كورمديگڭز اوردولر كوندرمشدك.“ (احزاب، ٩)

اللّٰهڭ اذني ايله  روزگار ترسه  دوندي و عنايت الٰهي ايله  ”آق دڭز ترك گوليدر“ سوزيني سويلتن ظفر كلدي.

بوراده  بر سر داها واردي: ترك برلكلري اتّحاد و تساندله  حركت ايدركن، متّفق دشمان قوتلري قوموتانلرنده  بر فكر برلگي يوقدي.

بوكونه  كلديگمزده  كورونن يينه  عينی، آق دڭزڭ صيجاغي حالا هركسڭ هوسنى قبارتييور. ليبيا قونوسي أوزرندن قطعه  صحنلغنڭ كنيشله مسي هيچ قييسي بولونمايانلري بيله  زيپلاتييور. قره دڭزده  چيقان غاز و آق دڭزده  دوام ايدن چاليشمه لر دوسته  اميد، دشمانه  انديشه  ويرمه يه  يتييور.

آطه لر انينده  صوڭنده  چوزوله جك بر قونو اولارق آراده  كنديسني كوسترييور. قبريسه  انشا ايديله جك لوژيستیك ليمانلر، آق دڭزڭ ترك كولي اولديغي زمانلرله  برلكده  فكريمزي، جوشقومزي، افقمزي تاريخله  باغلايوب كله جگه  طاشييور.

بتون بونلرله  برابر، پره وزه ده كي ايكي خصوصي كوزدن قاچيرمامق آدينه  تكرار خاطرلاتمش اولا لم.

١- اللّٰهڭ يارديمنى اونوتمادن و طلب ايدرك هر تورلي چاليشمه يه  دوام ايتمك.

٢- اتّفاق، تساند و برلكده لگي الدن بيراقمامق.

اونوتمايالمكه ، ”بزه  پارلاق بر استقبال، اجنبيلره  مشوّش بر ماضي دوشمش.“

و بيله لمكه ، غيرت بزدن توفيق اللّٰهدندر.