Mesuliyetimizi Müdrik Miyiz?

Rabbimiz Bakara Suresi 216. ayette bizi ikaz ediyor ve şöyle beyan ediyor: “Olur ki, bir şeyden hoşlanmazsınız ama, o sizin için hayırlıdır. Ve olur ki bir şeyi (de) seversiniz, hâlbuki o sizin için bir şerdir. Allah ise (sizin için hayır olanı) bilir de siz bilmezsiniz.”

Etrafımıza baktığımızda bu hali sıklıkla yaşadığımıza şahit oluruz. Bize göre olumsuz gözüken çok şeyler canımızı sıkarken, bir de bakmışız ki o şey, milletimiz ve memleketimiz için çok güzellikleri içinde barındırıyor.

Şu aralar en göz önünde bulunan mesele virüs. Olumsuz tarafları sayılabilir elbette. Fakat esas itibariyle bakıldığında, belge okuma bölümüne de mevzu olan iyiliği emretmek ve kötülükten nehyetmek konusunda tam bir vazifeli gibi gözükmektedir. Bizi millet olarak çalışmaya sevk ederken, diğer taraftan pek çok kötü şeyden de uzaklaştırmıştır.

Savaş en istenmeyen şeydir. Lakin dünya hayatının da bir gerçeğidir. Yukarıya aldığımız ayetin baş tarafı “(Ey müminler!) O, hoşunuza gitmediği hâlde savaş size farz kılındı.” ifadelerini içerir. Zahiri bizim için kötü gibi gözükse de netice de hayırların murat olduğu beyan edilir. Bugün memleket olarak dört tarafımızdan farklı unsurlarla imtihan edildiğimiz vakıadır. Ne var ki gün geçtikçe bağımlılıktan kurtulmaya, kendimize ait üretimlerle buluşmaya devam ediyoruz. İtildiğimiz tüketim toplumu modelinden hızla üretim modeli yapıya doğru ilerliyoruz. Sürüklendiğimiz cendereden çıkıyoruz.

Bu halin sadece maddi meseleler de değil, bizi biz yapan değerlerimiz için de aynısının olması dua ve temennimizdir. Asırlarca adalet ve rahmetle hükümet etmiş bir devletin varisleri olarak o dönemlerin manevi boyasıyla boyanmak elbette olmazsa olmazımız olacaktır.

Suriye meselesinde aldığımız tavır bize pek çok şeyler öğretirken, dünyaya da insanlığın ne olduğun gösterdi. Askeri anlamda literatüre geçecek çalışmalar, daha da ilerisi için bir anlamda teşvik unsuru oldu.

Şimdi dostların da düşmanların da gözü üzerimizde. Bize düşen adalet sınırlarını aşmadan elimizden geleni ortaya koymakla Rabbimizden en iyisini istemektir. Maddi anlamda terakki ederken, manevi olarak da toparlanmak esastır. Bu ikisinin mezci müspet yönde bütün dünyanın da kaderini değiştirecektir inşallah. Biliyoruz ki, eğer bizler İslam ahlakının ve iman hakikatlerinin bize katacağı kemalatı her işimizde gösterebilsek, sair dinlerin bağlıları ve belki de kıtalar ve devletler İslamiyet’e girecekler, dünyayı daha yaşanılır hale getireceklerdir.

مسئوليتمزي مدركمي يز؟

ربّمز بقره  سوره سي ٢١٦نجی آيتده  بزي ايقاظ ايدييور و شويله  بيان ايدييور: ”اولوركه ، بر شيدن خوشلانمازسڭز اما، او سزڭ ايچون خيرليدر. و اولوركه  بر شيئي (ده ) سورسڭز، حالبوكه  او سزڭ ايچون بر شردر. اللّٰه ايسه  (سزڭ ايچون خير اولاني) بيلير ده  سز بيلمزسڭز.“

اطرافمزه  باقديغمزده  بو حالي صيقلقله  ياشاديغمزه  شاهد اولورز. بزه  كوره  اولومسز كوزوكن چوق شيلر جانمزي صيقاركن، بر ده  باقمشزكه  او شي، ملّتمز و مملكتمز ايچون چوق كوزللكلري ايچنده  بارينديرييور.

شو آرالر اڭ كوز أوڭنده  بولونان مسئله  ويروس. اولومسز طرفلري صاييلابيلير البته . فقط اساس اعتباريله  باقيلديغنده ، بلگه  اوقومه  بولومنه  ده  موضوع اولان اييلگي امر ايتمك و كوتولكدن نهي ايتمك قونوسنده  تام بر وظيفه لي كبي كوزوكمكده در. بزي ملّت اولارق چاليشمه يه  سوق ايدركن، ديگر طرفدن پك چوق كوتو شيدن ده  اوزاقلاشديرمشدر.

صواش اڭ ايستنمه ين شيدر. لكن دنيا حياتنڭ ده  بر كرچگيدر. يوقاري يه  آلديغمز آيتڭ باش طرفي ”( اي مؤمنلر!) او، خوشڭزه  كيتمديگي حالده  صواش سزه  فرض قيليندي.“ افاده لريني ايچرير. ظاهري بزم ايچون كوتو كبي كوزوكسه  ده  نتيجه  ده  خيرلرڭ مراد اولديغي بيان ايديلير. بوگون مملكت اولارق درت طرفمزدن فرقلي عنصرلرله  امتحان ايديلديگمز واقعه در. نه  واركه  كون كچدكجه  باغيمليلقدن قورتولمه يه ، كنديمزه  عائد أورتيملرله  بولوشمه يه  دوام ايدييورز. ايتيلديگمز توكتيم طوپلومي مودلندن خيزله  أورتيم مودلي ياپي يه  طوغري ايلرلييورز. سوروكلنديگمز جندره دن چيقييورز.

بو حالڭ ساده جه  مادي مسئله لر ده  دگل، بزي بز ياپان دگرلريمز ايچون ده  عينیسنڭ اولمسي دعا و تمنّيمزدر. عصرلرجه  عدالت و رحمتله  حكومت ايتمش بر دولتڭ وارثلري اولارق او دونملرڭ معنوي بوياسيله  بويانمق البته  اولمازسه  اولمازيمز اولاجقدر.

سوريه  مسئله سنده  آلديغمز طور بزه  پك چوق شيلر أوگرتيركن، دنيايه  ده  انسانلغڭ نه  اولديغنی كوستردي. عسكري آڭلامده  ليته راتوره  كچه جك چاليشمه لر، داها ده  ايلريسي ايچون بر آڭلامده  تشويق عنصري اولدي.

شيمدي دوستلرڭ ده  دشمانلرڭ ده  كوزي أوزريمزده . بزه  دوشن عدالت صينيرلريني آشمادن المزدن كلني اورته يه  قويمقله  ربّمزدن اڭ اييسني ايسته مكدر. مادي آڭلامده  ترقّي ايدركن، معنوي اولارق ده  طوپارلانمق اساسدر. بو ايكيسنڭ مزجي مثبت يوڭده  بتون دنيانڭ ده  قدرينى دگيشديره جكدر ان شاء اللّٰه. بيلييورزكه ، اگر بزلر اسلام اخلاقنڭ و ايمان حقيقتلرينڭ بزه  قاتاجغي كمالاتي هر ايشمزده  كوستره بيلسه ك، سائر دينلرڭ باغليلري و بلكه  ده  قطعه لر و دولتلر اسلاميته  كيره جكلر، دنيايي داها ياشانيلير حاله  كتيره جكلردر.