Tarihten Notlar (Mayıs 2020)

Siz Onların Çokluğuna

Hasan Paşa, yaşından umulmayacak bir zindelikle gayret gösteriyor ve şöyle diyordu:

“Gazilerim! Düşmanın çokluğuna bakmayınız. Onlar imandan mahrum, biz ise imanın nuru ile dopdoluyuz. Ta­rih boyunca nice az sayıdaki müminler, Allah’ın izniyle çok sayıdaki münkirlere galebe çalmıştır. Yine öyle olacaktır biiznillâh. Hem bu yolda ölürsek şehîd olur Cennet’e gider, kalırsak gazilik rütbesi ile müşerref oluruz. Bugün yiğitlik günüdür. Fî-sebîlillâh cihâd üzereyiz. Hamle eyleyin; zafer, Allah’ın izniyle yakındır!..”

Bu heyecanlı ifadelerle daha bir vecde gelen kahraman gaziler, öyle bir mukavemet sergilediler ki, nihâyet haçlılar, binlerce ölü bırakarak geri çekilmek zorunda kaldılar.

سز اونلرڭ چوقلغنه 

حسن پاشا، ياشندن اومولماياجق بر زنده لكله  غيرت كوسترييور و شويله  دييوردي: ”غازيلرم! دشمانڭ چوقلغنه  باقمايڭز. اونلر ايماندن محروم، بز ايسه  ايمانڭ نوري ايله  طوب طولي يز. تاريخ بوينجه  نيجه  آز صاييده كي مؤمنلر، اللّٰهڭ اذنيله  چوق صاييده كي منكرلره  غلبه  چالمشدر. يينه  أويله  اولاجقدر باذن اللّٰه. هم بو يولده  ئولورسه ك شهيد اولور جنّته  كيدر، قاليرسه ق غازيلك رتبه سي ايله  مشرّف اولورز. بوكون ييگيتلك كونيدر. في سبيل اللّه جهاد أوزره يز. حمله  ايله يڭ؛ ظفر، اللّٰهڭ اذنيله  ياقيندر!“

بو هيجانلي افاده لرله  داها بر وجده  كلن قهرمان غازيلر، أويله  بر مقاومت سرگيله ديلركه ، نهايت خاچليلر، بيڭلرجه  ئولو بيراقارق كري چكيلمك زورنده  قالديلر.

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol