Tarihten Notlar (Nisan 2020)

Allah’tan Utanandan Her Şey Utanır

Ma’rûf-ı Kerhi Hazretlerinin bir dayısı şehrin valisi idi. Vali, bir gün şehrin kenar mahallelerini dolaşıyordu. Marûf’u bir kenarda oturmuş ekmek yerken gördü. Önünde de bir köpek vardı. Bir lokma kendi yiyor, bir lokma da köpeğin ağzına veriyordu. Dayısı: “Köpekle birlikte yemeğe utanmıyor musun?” dedi.

Hazret, “Utandığım için bu zavallıyı yediriyorum” dedi ve başını kaldırıp havadaki bir kuşa seslendi. Kuş uçup geldi, eline kondu ve kanadıyla başını ve gözünü örttü. Sonra, “Allah’tan utanandan her şey utanır” buyurdu. Dayısı bu hâli görüp, bu sözü işitmekle hem hayret etti, hem de oradan uzaklaştı.

اللّٰهدن اوتاناندن هر شي اوتانير

معروف كرهي حضرتلرينڭ بر داييسي شهرڭ واليسي ايدي. والي، بر كون شهرڭ كنار محله لريني طولاشييوردي. معروفي بر كنارده  اوتورمش اكمك ييركن كوردي. أوڭنده ده  بر كوپك واردي. بر لقمه كندي يييور، بر لقمه ده  كوپگڭ آغزينه  ويرييوردى. داييسي: ”كوپكله برلكده ييمگه  اوتانمييورميسڭ؟“ ديدي.

حضرت، ”اوتانديغم ايچون بو زواللي يي ييديرييورم“ ديدي و باشني قالديروب هواده كي بر قوشه سسلندي. قوش اوچوب كلدي، النه  قوندي و قناديله باشني و كوزيني أورتدي. صوڭره، ”اللّٰهدن اوتاناندن هر شي اوتانير“ بويوردي. داييسي بو حالي كوروب، بو سوزي ايشيتمكله هم حيرت ايتدي، هم ده اورادن اوزاقلاشدي.

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol