Kelimelerin Kökenlerine Yolculuk

Etimoloji dillerin kökenlerini araştıran ve inceleyen bir bilim dalıdır.  Bu bilim bir dilin diğer dillerle olan yakınlığını inceler. O dili konuşan toplulukların geçmişten bugüne diğer topluluklarla olan kültürel ilişkilerini konu alan çalışmalar yapar. Bir başka yönden bu ilim bir kelimenin gelişme sürecini ilk ortaya çıkışından itibaren izleyerek, o kelimenin hangi dillerde ne şekilde yayıldığını tespit eder ve analizlerde bulunur. Etimolojinin Arapça ismi ise “iştikak” ilmidir. Bu uzmanlara “etimolog”, veya “köken bilimci” veya “iştikakçı” denmektedir.

Biz de sizlerle kelimelerimizin kökenlerine yolculuk yaparak dilimizi zenginleştirmeye ve daha bilinçli bir dil ve günlük konuşmalarımızda daha isabetli kelime seçimine zemin hazırlayacak yeni bir yolculuğa çıkmak istiyoruz. İşte ilk kelimemiz. “musibet”

اتيمولوژي ديللرڭ كوكنلريني آراشديران و اينجه له ين بر بيليم داليدر.  بو بيليم بر ديلڭ ديگر ديللرله  اولان ياقينلغنى اينجه لر. او ديلي قونوشان طوپليلقلرڭ كچمشدن بوكونه  ديگر طوپليلقلرله  اولان كولتورل ايليشكيلريني قونو آلان چاليشمه لر ياپار. بر باشقه  يوڭدن بو علم بر كلمه نڭ كليشمه  سورجنى ايلك اورته يه  چيقيشندن اعتبارًا ايزله يه رك، او كلمه نڭ هانكي ديللرده  نه  شكلده  ياييلديغني تثبيت ايدر و آناليزلرده  بولونور. اتيمولوژينڭ عربجه  اسمي ايسه  ”اشتقاق“ علميدر. بو اوزمانلره  ”اتيمولوغ“، ويا ”كوكن بيليمجي“ ويا ”اشتقاقجي“ دينمكده در.

بز ده  سزلرله  كلمه لريمزڭ كوكنلرينه  يولجيلق ياپارق ديلمزي زنكينلشديرمه يه  و داها بيلينچلي بر ديل و كونلك قونوشمه لريمزده  داها اصابتلي كلمه  سچيمنه  زمين حاضرلاياجق يڭي بر يولجيلغه  چيقمق ايستييورز. ايشته  ايلك كلمه مز. ”مصيبت“

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol