Baş Muharrir

Farkındalık Eğitimi

Eski İstanbul’un hamam kitabelerinden birinde şöyle yazarmış: “Tîynetin nâ-pak ise, hayır umma sen germâbeden / Önce tathîr-i kalb et, sonra tathîr-i beden.” Yani “Kötü huylu, kirli karakterli bir kimse isen, hamamdan bir şey bekleme / Temizlik istiyorsan evvela kalbini temizle, sonra da bedenini.”

Yirmi birinci yüzyıla geldiğimizde dünya olarak yeniden keşfettiğimiz bir husus olması acayip değil mi? Neyin imi? Elbette temizliğin. Yaşadığımız salgında öne çıkan önemli bir husus temizlik oldu. Her yerde aradığımız ve hijyen diye dilimize pelesenk ettiğimiz temizlik geldi bizi vurdu; dilindekini neden eline vermedin diye!

Evet, yaşadığımız dünyada (beyitte geçen hamama bedel) her şey var, fakat elimizin kirini bile gideremez halde. Sebep? Evvela kalbini temizle kısmı hiç gündemimizde olmamaktan bahisle desek yanlış olur mu, bilemedim…

Sözü şuraya getireceğim aslında. Medeniyet denilen şaşalı bir tabloyla karşı karşıyayız. Dışı mutantan evet, fakat içi kof gözüküyor. Suret var, ruh yok gibi.

Bugün yaşanılan salgın dolayısıyla müspet menfi gördüğümüz çok şeyler var elbette. Bununla birlikte temizliğin öne çıkması ve buna bağlı olarak kalb ve ruh temizliğinin ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit olduk. Panik havasında, bazen de olabildiğince lakayt davranan insanların karşılaştıkları yeni durumlara verdikleri tepkiler, olması gereken, bazen de olmayan insani tarafların göstergesi oldu. Tedbir, ikaz, itaat, saygı, hürmet, aile, sabır, muavenet gibi kavramlar, dünyamıza yeni giriyormuşçasına farklı karşılıklar buldu.

Yapıcı ve yıkıcı tenkit ne demek hep beraber izliyoruz. Millet olmak kavramı içinde ne kadar gayr-ı milli olunabildiğine, Müslüman bir ülkede ne kadar dinsiz yaklaşımların bulunabildiğine de maalesef şahit olduk.

Hâlbuki imtihan dünyasında yaşıyoruz.

Suda temizlenmeyeni ateş temizler, Allah muhafaza. Ne kimse kimseden büyük, ne de kimse kimseden küçük. Farkındalık eğitimi de diyebileceğimiz şu hastalık zamanlarında tek tesellimiz birlikteliğimiz ve Allah’a olan imanımızdır.

فرقنده لق اگيتيمي

اسكي استانبولڭ حمام كتابه لرندن برنده  شويله  يازارمش: ”طينتڭ ناپاك ايسه ، خير اومما سن كرمابه دن / أوڭجه  تطهير قلب ايت، صوڭره  تطهير بدن.“ يعني ”كوتو خويلي، كيرلي قراقترلي بر كيمسه  ايسه ڭ، حمامدن بر شي بكله مه  / تميزلك ايستييورسه ڭ أوّلا قلبڭى تميزله ، صوڭره  ده  بدنڭى.“

يگرمي برنجي يوز ييله  كلديگمزده  دنيا اولارق يڭيدن كشف ايتديگمز بر خصوص اولمسي عجائب دگلمي؟ نه يڭمي؟ البته  تميزلگڭ. ياشاديغمز صالغينده  أوڭه  چيقان أونملي بر خصوص تميزلك اولدي. هر يرده  آراديغمز و هيژين دييه  ديلمزه  پلسنك ايتديگمز تميزلك كلدي بزي اوردي؛ ديلڭده كيني نه دن الڭه  ويرمدڭ دييه !

اوت، ياشاديغمز دنياده  (بيتده  كچن حمامه  بدل) هر شي وار، فقط المزڭ كيرينى بيله  كيدره مز حالده . سبب؟ أوّلا قلبڭى تميزله  قسمي هيچ كوندممزده  اولمامقدن بحثله  ديسه ك ياڭليش اولورمي، بيله مدم…

سوزي شورايه  كتيره جگم اصلنده . مدنيت دينيلن شعشعه لي بر طابلويله  قارشي قارشي يه يز. طيشي مطنطن اوت، فقط ايچي قوف كوزوكويور. صورت وار، روح يوق كبي.

بوكون ياشانيلان صالغين طولاييسيله  مثبت منفي كورديگمز چوق شيلر وار البته . بونڭله  برلكده  تميزلگڭ أوڭه  چيقمسي و بوڭا باغلي اولارق قلب و روح تميزلگنڭ نه  قدر أونملي اولديغنه  بر كز داها شاهد اولدق. پانيك هواسنده ، بعضًا ده  اولابيلديگنجه  لاقيد داورانان انسانلرڭ قارشيلاشدقلري يڭي طوروملره  ويردكلري تپكيلر، اولمسي كركن، بعضًا ده  اولمايان انساني طرفلرڭ كوسترگه سي اولدي. تدبير، ايقاظ، اطاعت، صايغي، حرمت، عائله ، صبر، معاونت كبي قاوراملر، دنيامزه  يڭي كيرييورمشجه سنه  فرقلي قارشيلقلر بولدي.

ياپيجي و ييقيجي تنقيد نه  ديمك هپ برابر ايزلييورز. ملّت اولمق قاورامي ايچنده  نه  قدر غير ملّي اولونابيلديگنه ، مسلمان بر ئولكه ده  نه  قدر دينسز ياقلاشيملرڭ بولونابيلديگنه  ده  مع الاسف شاهد اولدق.

حالبوكه  امتحان دنياسنده  ياشييورز

صوده  تميزلنمه يني آتش تميزلر، اللّٰه محافظه . نه  كيمسه  كيمسه دن بيوك، نه  ده  كيمسه  كيمسه دن كوچك. فرقنده لق اگيتيمي ده  دييه بيله جگمز شو خسته لق زمانلرنده  تك تسلّيمز برلكده لگمز و اللّٰهه  اولان ايمانمزدر.