Konya’da Amerikan Konsolosluğu

Konya’da Amerikan Konsolosluğu

1830 yılında Osmanlı Devleti ile Amerika Birleşik Devletleri arasında bir ticaret antlaşması imzalanmıştı. Bu antlaşma ile birlikte Osmanlı ile Amerika arasında karşılıklı ticarette, yeni bir dönem başlıyordu. Antlaşma sonrası her geçen gün, karşılıklı düzenlenen gemi seferleri arttı. Yıllar içinde ülkeler arası ticaret hacminde de önemli artışlar yaşandı. Amerika ile artan ithalat-ihracat faaliyetleri sonucunda, daha fazla Amerikan vatandaşı ticaret amacıyla Osmanlı topraklarına gelmeye başladı. Bu çerçevede muhtelif şehirlerde Amerikan konsoloslukları açılmaya başlanacaktı.

Günümüzde ülkemizde İstanbul ve Adana’da Amerikan konsoloslukları var. Ama 174 sene önce Konya’da bir Amerikan konsolosluğu açıldı. Bu konsolosluğun teşekkülünde, Konya ve civarında ticaretle meşgul olan Amerikan vatandaşlarının iş ve işlemlerine yardımcı olmak amaçlanmıştı. Konya’ya gelecek olan Amerikan konsolosu hakkındaki 12 Mart 1846 tarihli belgede (DAB, HR.MKT, 11/68-2), Konya Valisinin konu hakkında bilgilendirileceğinden bahsedilmektedir. Amerika ile imzalanan antlaşma çerçevesinde konsolosa gerekli kolaylıkların sağlanması da validen istenecekti. Aynı belgede Şam’a ticaret için gelen Amerikalıların işlemlerine bakmak üzere bir memur görevlendirildiğinden de bahsedilmektedir.

قونيه ده  آمريقان قونسولوسلغي

١٨٣٠ ييلنده  عثمانلي دولتي ايله  آمريقه  برلشيك دولتلري آراسنده  بر تجارت آندلاشمه سي امضالانمشدي. بو آندلاشمه  ايله  برلكده  عثمانلي ايله  آمريقه  آراسنده  قارشيلقلي تجارتده ، يڭي بر دونم باشلایوردي. آندلاشمه  صوڭره سي هر كچن كون، قارشيلقلي دوزنلنن كمي سفرلري آرتدي. ييللر ايچنده  ئولكه لر آراسي تجارت حجمنده  ده  أونملي آرتيشلر ياشاندي. آمريقه  ايله  آرتان ادخالات اخراجات فعاليتلري صوڭوجنده ، داها فضله  آمريقان وطنداشي تجارت آماجيله  عثمانلي طوپراقلرينه  كلمه يه  باشلادى. بو چرچوه ده  مختلف شهرلرده  آمريقان قونسولوسلقلري آچيلمه يه  باشلاناجقدي.

كونمزده  ئولكه مزده  استانبول و آطنه ده  آمريقان قونسولوسلقلری وار. اما ١٧٤ سنه  أوڭجه  قونيه ده  بر آمريقان قونسولوسلغي آچيلدي. بو قونسولوسلغڭ تشكّلنده ، قونيه  و جوارنده  تجارتله  مشغول اولان آمريقان وطنداشلرينڭ ايش و ايشلملرينه  يارديمجي اولمق آماچلانمشدي. قونيه يه  كله جك اولان آمريقان قونسولوسي حقّنده كي ١٢ مارت ١٨٤٦ تاريخلي بلكه ده  (١١/٦٨-٢)، قونيه  واليسنڭ قونو حقّنده  بيلكيلنديريله جگندن بحث ايديلمكده در. آمريقه  ايله  امضالانان آندلاشمه  چرچوه سنده  قونسولوسه  كركلي قولايلقلرڭ صاغلانمسي ده  والیدن ايستنه جكدي. عين بلكه ده  شامه  تجارت ايچون كلن آمريقه ليلرڭ ايشلملرينه  باقمق أوزره  بر مأمور كورولنديريلديگندن ده  بحث ايديلمه كده در.

Bu içerik sadece 6 Aylık Online Abonelik ve 1 Yıllık Online Abonelik üyeler tarafından okunabilir.
Giriş yap Üye ol