Baş Muharrir

Tüketerek Tükenmeyeceğiz

Coğrafyamızda maddeci felsefe inançları kırıp imanları alırken, kapitalist bakış açısı da üretmekten alıkoyup sadece tüketen ve köleleşen toplumlar üretti. Hazcılığın ön aldığı zamanımızda rahat ve kolay elde etme ve keyfe ma yeşa anlayışlar, dışı mutantan içi kof bireylerin zuhuruna sebep oldu, oluyor.

Eskiler “Toprağı işleyen ekmeği dişler” diyorlardı. Şimdikiler, “Armut piş, ağzıma düş” derdindeler. Hal böyle olunca da “Üreten kendini, üretmeyen başkalarını tüketir” cümlesi tam da günümüzü tanımlar hale geliyor.

Halbuki “Toplumun gücü, bireylerinden kaynaklanır” ve “En iyi toplum, bilinçli üreten ve tüketen toplumdur.” Lakin durum hiç de beklenen ve istenen gibi değil. Toprağı dişleyen eller çoktan kaybolup gittiler aramızdan. Çoğu çocuk toprağa basmamıştır belki de. Gün boyu internet sitelerinde yeni çıkan markaları kovalıyor ekser nas. Durduğu yerden baktığında doğusundan batısına, kuzeyden güneye üretilenleri kıyaslama peşinde internet sayfalarında çoğu kimse.

Ben ne üretebilirim diyen, benim kime ne faydam olabilir diyen insan sayısı parmakları geçmiyor. Birkaç örnek dışında yerli milli çalışma yapıp, yaptığına sahip çıkan ve bu uğurda ömrünü oraya sarf edebilen veya buna niyet eden sayıları ben bilmiyorum.

Tüketerek tükeniyoruz.

Biz bu değiliz, olamayız. Batının sahnelediği bir oyunda tüketici rolündeki figüranlıktan kurtulup gerçek hayatla yüzleşmeli ve kendimize gelmeliyiz. Her alandan bakanlıklarımızı ve idarecileri zorlayacak olanlar yine bizleriz. Lüzumsuz olanı tüketmekle meşgul olmayacağız. Gecenin bir yarısında satışa giren telefonları alma yarışında olmakla alçalmayacağız.

“Üretkenliğin artışı refahı arttırmanın tek yoludur.” Bizde laf salata olmuş. O gelsin bu gitsin. Al şu sözü de cebine koy: “Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla!”

Hasılı bir şeylerin başımıza gelmesine izin vermek yerine biz onların başına geleceğiz.

Kim dünyanın neresinden göğe baksa gördükleri ay ve yıldızı, nereye gitsek göğsümüzde taşıyacak, yerli ve milli ürünlerimizde göstermekle gayret-mend olacağız.

Yazının nereye bağlandığını dergideki yazıları okudukça daha net göreceksiniz.

Bana müsaade.

Kalın sağlıcakla.

توكته رك توكنميه جگز

جغرافيه مزده  ماده جي فلسفه  اينانجلري قيروب ايمانلري آليركن، قاپيتاليست باقيش آچيسي ده  أورتمكدن آلي قويوب ساده جه  توكتن و كوله لشن طوپلوملر أورتدي. حظجيلغڭ أوڭ آلديغي زمانمزده  راحت و قولاي الده  ايتمه  و كيف ما يشا آڭلايشلر، طيشي مطنطن ايچي قوف بريلرڭ ظهورينه  سبب اولدي، اولويور.

اسكيلر ”طوپراغي ايشله ين اكمگي ديشلر“ دييورلردي. شيمديكيلر، ”آرمود پيش، آغزيمه  دوش“ دردنده لر. حال بويله  اولنجه  ده  ”أورتن كنديني، أورتمه ين باشقه لريني توكتير“ جمله سي تام ده  كونمزي طانيملار حاله  كلييور.

حالبوكه  ”طوپلومڭ كوجي، بريلرندن قايناقلانير“ و ”اڭ ايي طوپلوم، بيلينچلي أورتن و توكتن طوپلومدر.“ لكن طوروم هيچ ده  بكلنن و ايستنن كبي دگل. طوپراغي ديشله ين اللر چوقدن غائب اولوب كيتديلر آرامزدن. چوغي چوجق طوپراغه  باصمامشدر بلكه  ده . كون بويي اينترنت سيته لرنده  يڭي چيقان مارقه لري قوغا لييور اكثر ناس. طورديغي يردن باقديغنده  طوغوسندن باتيسنه ، قوزيدن كونيه  أورتيلنلري قياسلامه  پشنده  اينترنت صحيفه لرنده  چوغي كيمسه .

بن نه  أورته بيليرم ديين، بنم كيمه  نه  فائده م اولابيلير ديين انسان صاييسي پارماقلري كچمييور. برقاچ أورنك طيشنده  يرلي ملّي چاليشمه  ياپوب، ياپديغنه  صاحب چيقان و بو اوغورده  عمريني اورايه  صرف ايده بيلن ويا بوڭا نيت ايدن صاييلري بن بيلمييورم.

توكته رك توكنييورز.

بز بو دگلز، اولامايز. باتینڭ صحنه له دىگي بر اويونده  توكتيجي رولنده كي فیكورانلقدن قورتولوب كرچك حياتله  يوزلشملي و كنديمزه  كلملي يز. هر آلاندن باقانلقلريمزي و اداره جيلري زورلاياجق اولانلر يينه  بزلرز. لزومسز اولاني توكتمكله  مشغول اولماياجغز. كيجه نڭ بر ياريسنده  صاتيشه  كيرن تلفونلري آلمه  ياريشنده  اولمقله  آلچالماياجغز.

”أورتكنلگڭ آرتيشي رفاهي آرتديرمه نڭ تك يوليدر.“ بزده  لاف صلاته  اولمش. او كلسين بو كيتسين. آل شو سوزي ده  جیبڭه  قوي: ”باشلامق ايچون اڭ اويغون زماني بكلرسه ڭ هيچ باشلامايابيليرسڭ؛ شيمدي باشلا، شو آنده  بولونديغڭ يردن، النده كيلرله  باشلا!“

حاصلي بر شيلرڭ باشمزه  كلمه سنه  اذن ويرمك يرينه  بز اونلرڭ باشنه  كله جگز.

كيم دنيانڭ نره سندن كوگه  باقسه  كوردكلري آي و ييلديزي، نره يه  كيتسه ك كوگسمزده  طاشيياجق، يرلي و ملّي أورونلريمزده  كوسترمكله  غيرتمند اولاجغز.

يازينڭ نره يه  باغلانديغني درگيده كي يازيلري اوقودقجه  داها نت كوره جكسڭز.

بڭا مساعده .

قالڭ صاغليجاقله .