Erken Uyarı Sistemi

Gustave Le Bonn’a ait olduğu söylenen “Dünyayı idare edenler ölülerdir” cümlesini ilk duyduğumda, evet garip gelmişti. Fakat şimdi bakıyorum da daha bir mana kazanmaya başladı bende. Sebebi, son zamanlarda yaşadığımız hadiseler. Hemen hepsi, hesabı güncel görülen, fakat tarihe ait hadiselerdir.

Yaşadığımız pek çok şeyde olduğu gibi Kudüs meselesi de bunlardan birisidir mesela. Peygamber Efendimizden Hazret-i Ömer’e, Selahaddin Eyyubi’den Abdülhamid Hana kadar hepsi bu meselenin bir parçası oldular tarih içerisinde. Fakat orada olup bitmiş gözükmüyor mevzu. Dünle bağlantılı olarak bugünleri tesiri altına alıyor. Ve hesaplar, hemen her zaman olduğu gibi bugün fakat tarih bağı içerisinde görülüyor.

***

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin sebeplerini bile düşünemez” diyordu, Abdülbâki Gölpınarlı. Hem biliyoruz ki, “Tarih hiçbir zaman sadece geçmişe ait bir şey değildir. Bugünü anlamak ve yarını inşa etmek için vardır.” Günümüzde cereyan hadiseleri anlamak için, o meselenin tarih şeridi içerisinde geçirdiği ahvalin malumatına sahip olmak elzemdir. Dostumuzu düşmanımızı tanımak için de, bunların şecerelerine göz gezdirmek gerekiyor.

Zira tarihini ve düşmanını bilmeyen bir millet, kolayca düşer, yok olur. Bir Çin atasözünün ifadesiyle “Ecdadını unutanlar, kaynaksız ırmağa, köksüz ağaca benzerler.” Medeniyet tiyatrosu aldatmasın bizleri, geçmişte olanlar geçmişte kalmış duruyor değillerdir hiçbir zaman. Bizde kültürel ve tarihi bir kesinti yaşanmış olsa da, özellikle düşmanlarımız tarih akışı içerisindeki yaşanmışlıkları bir tarafa bırakmadılar. Bizi filmlerle, süslü sözlerle uyutsalar da, kendileri bütün adımlarını oralarda biriktirdikleri hınç üzerinden şekillendirdiler.

Evet, “tarih; geçmişte yapılmış, şu anda elimizde olan ve fakat istikbâli gösteren bir dürbündür.” Hem kullanmasını bilenler için “Tarih, muazzam bir erken uyarı sistemidir. (Norman Coisins)”

***

Hep dilimizde olan “Tarih okuyanın aklı çoğalır (İmam Şafii)” sözü, lalettayin bir söz değildir. Yavuz Sultan Selimleri savaş alanlarına bile kitap yüklü develerle götüren, Fatih Sultan Mehmedlere yedi dil öğreten, Padişahken şairlere taş çıkartacak edebi eserler ürettiren hep bu sözün ihatası altındadır.

Hiçbir şey durduk yere olmuyor. İman, sabır, cesaret ve gayret istiyor. Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi olarak hareket edenler ve güzellik üretenler içerisinde olmaya gayret ettik hep. Tarih ve medeniyetimize açılan kapının anahtarını insanımızla buluşturmak istedik.

Hamdolsun, yeni bir sene de bu gayret ve himmetle başlıyor. İnayet-i İlahi ve sizlerin destekleriyle devam edecektir. Durmak yok, yola devam…

OCAK SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al