Osmanlı Türkçesi Festivali

OSMANLI TÜRKÇESİ FESTİVALİ

Kültür başkenti olan İstanbul’un faaliyet merkezi haline gelen Yenikapı Etkinlik Alanı 4-14 Mayıs tarihlerinde oldukça hareketliydi. İlk olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Gençlik Festivalinde, sivil toplum kuruluşları, yayınevleri, dergiler, üniversiteler, eğitim kurumları, öğrenci platformları, iş – kariyer, kamu ve spor kurumları, geleneksel sanatlar ve el sanatları alanlarında faaliyet gösteren yaklaşık 300 katılımcı bir araya geldi.

Cep üniversitesi

4 gün boyunca yoğun katılımın olduğu festivalde Hayrat Vakfı ve Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi standımız ve açık alandaki etkinliklerimiz yoğun ilgi gördü. Standımızda ziyaretçilerimize Osmanlı Türkçesi eğitimi ile birlikte Türkiye çapında faaliyetimiz olan Osmanlı Türkçesi kurslarımız ve kurslarda kullanılan yayınlar hakkında detaylı bilgiler verildi. Standımıza gelip Osmanlı Türkçesi öğrenen ve imtihanda başarılı olan ziyaretçilerimize başarı belgesi takdim edildi. Adeta hızlandırılmış Osmanlı Türkçesi kursu hüviyetine bürünen standımızda verilen eğitim neticesinde 300’den fazla ziyaretçimiz başarı belgesi almaya hak kazandı. Bu durum ziyaretçilerimizden birisinin ifadelerine şu şekilde yansımıştı: Buraya cep üniversitesi kurmuşsunuz.

Hazine avı

Aynı şekilde gençlerimizin yoğun katılım sağladıkları açık alandaki labirent çadırımızda Osmanlı Türkçesi ile yazılan yönlendirmeleri takip edip çıkışa ulaşan yaklaşık 750 gence çeşitli hediyeler verildi. Bir diğer etkinliğimiz de Osmanlıca Hazine Avı’ydı. Osmanlı Türkçesi ile yazılmış 5 kelimeyi fuar alanı içerisinde bulup fotoğrafını çeken yaklaşık 150 ziyaretçimiz de çeşitli hediyeler kazandılar.

Geçmişten geleceğe

Gençlik festivalinin hemen ardından geleneksel Türk sporlarının yanı sıra geleneksel kıl çadırlarda oba hayatı, tarihi el sanatları atölyeleri, kılıç kalkan gösterileri, atlı gösteriler gibi pek çok aktivitenin yer aldığı 2. Etnospor Kültür Festivali düzenlendi. Vakfımızın Osmanlı Türkçesi eğitimi faaliyetiyle yerini aldığı festival 4 gün boyunca vatandaşların yoğun ilgisine sahne oldu. Osmanlı Türkçesine ilgi duyan her yaştan ziyaretçimiz bu festivalde de bizleri yalnız bırakmadılar ve standımıza yoğun ilgi gösterdiler.

600 kişi

Her iki festivalde toplamda 600’den fazla ziyaretçi standımızdaki eğitimini tamamlayıp başarı belgesi almaya hak kazandı. Yüzlerce ziyaretçiye Hayrat Vakfının Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile beraber tüm Türkiye’de düzenlediği kurslar hakkında bilgiler verildi ve bu kurslara kayıtlar alındı. Osmanlı Türkçesi eğitim kitaplarımız tanıtıldı.

Teşekkür

Cenab-ı Hakk’a hudutsuz şükürler olsun Osmanlı Türkçesinin tanıtılması ve yaygınlaşması açısından oldukça istifadeli geçen 2 hafta ihsan etti. Bu festivallerde bizleri yalnız bırakmayan ve bu festivalleri adeta Osmanlı Türkçesi festivaline çeviren tüm ziyaretçilerimize, bizlere bu festivallerde bulunmaya vesile olan her iki festival yönetimine ve maddi manevi destek ve dualarını esirgemeyen herkese teşekkür ederiz.

Bu vesile ile Osmanlı Türkçesinin suhuletli ve kolay bir şekilde daha geniş katılımlara ulaşmasını ve yaygınlaşmasını Cenab-ı Hak’tan temenni ediyoruz. İnşallah bu çalışmaların ileride müstakil bir “Osmanlı Türkçesi Festivali” için bir ön adım ve fiili bir dua hükmüne geçmesini rahmet-i ilahiyeden bekliyoruz.

 

↓↓↓ Yazının Tamamı ↓↓↓
HAZİRAN SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al