Nerede Kalmıştık?

Osmanlıca çalışmaları gündemimizi meşgul ederken biz de bir taraftan bu yılın son çalışmalarını yapıyor, diğer taraftan yeni sene için hazırlıklar yapıyoruz. Konuyla ilgili sizlere ulaşmak ve fikirlerinizi almak da istiyoruz. Sizler yeni senede dergide neler görmek istersiniz?

Osmanlıcanın hayatın içerisinde daha yer bulabilmesi de önem arz ediyor, takdir edersiniz. Bu anlamda takvim, saat, ajanda gibi çalışmalar yapmıştık. Bu sene ajandada farklı bir uygulama da yaptık. Ajandalar, isteyenler için şahsa özel olacak. Yani kapakta istediğiniz –en fazla üç kelimelik- yazıları yazdırabileceksiniz. “Canım Kardeşime”, “Ahmet Mehmetoğlu”, “O Şimdi Asker” gibi…

Ajanda deyip geçmeyin. Osmanlıcamızı geliştirmek huşunda son derece faydasını gördük. Nasıl mı? Elbette notlarımızı Osmanlıca tutarak… Öğrenmenin en kolay yolu yazmaktır malum.

Yaz aylarında dergiden faydalanarak Osmanlıcadan kopmamak da önemli oldu. Diğer bir taraftan Yeni Akit Gazetesinde dergimiz tarafından hazırlanıp devam eden haftalık Osmanlıca sayfa da çok faydalı oldu. 60 yaşındaki bir amcamızın burayı takip ederek Osmanlıca okur hale gelmesi gerçekten sevindirici. Haftalık bir sayfanın takibi ile bile Osmanlıca öğrenme adımlarının atıldığını görmek, aynı zamanda umut verici.

Osmanlıca Eğitim sitesi üzerinden yayınlanan Osmanlıca Eğitim Videoları da bir tık ötemizdeydi her daim. Sosyal medyanın zararlı tarafları malum, fakat Osmanlıca konusunda özellikle dergimizin hesapları bir okul oldu dersek abartmış olmayız.

Derginin yan ürünleri olarak çıkan eğitim kitapları da bu işin talipleri için son derece kullanışlı ve eğitici oldu, sizlerden gelen bilgilere göre.

Bu ay da dergide, her ay olduğu gibi yine en ihtiyaç duyduğumuz her seviye ve konu ile ilgili çalışmalar bulabilirsiniz. Mülakat köşemizde Prof. Dr. Ömer İşbilir’i misafir ediyoruz. Osmanlıca eğitimi konusunda gerek üniversite gerekse çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptığı çalışmalardan edindiği bilgileri bizlerle paylaştı. Biz de sizlere ulaştırdık. Özellikle lise Tarih ve Edebiyat öğretmenlerimizin dikkatini çekecek bilgiler var. Elbette bakanlık da kulak verse iyi olur.

Sözün güzeli kısa olandadır. Ben kapıyı açtım, buyurunuz…

KASIM SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al