Osmanlıca Her Yerde

Merhaba subh-ı cedid! Merhaba nev rûz! Merhaba yeni gün ve yeni miladi sene! Merhaba Osmanlıca gönüllüleri!

Bir seneyi daha geride bırakırken ardımızda hamd edilecek çalışmaları görmek ne kadar sürur verici. Hamd olsun!

İki senedir her defasında heyecanla ve yeni bir şevkle elimize aldığımız Osmanlıca dergi ve bugün Osmanlıca derginin katkılarıyla Yeni Akit Gazetesinde haftalık yayınlanan Osmanlıca bir sayfa ve yine Sosyal Lislerle birlikte İmam Hatip Liselerinde de Osmanlıcanın zorunlu ders olarak okutulma kararı alınması, yaptığımız çalışmaların gözlüğünden bakınca gerçekten sevinçler veren harikulade güzelliklerdir.

Aralık ayında icra edilen Milli Eğitim Şurasından çıkan karar ise son derece sevindirici elbette. Bu vesile ile Türkiye entelüekteli, mütefekkir ve yazarları bir hafta boyunca Osmanlıcayı konuştu. Seksen yıldır olmadığı kadar yazılıp çizildi. Televizyon ekranlarından canlı yayında Osmanlıca dersler yapıldı ve fikri altyapısı uzmanlar tarafından konuşuldu.

Uygulamalarda da görüldüğü üzere ve bir kez de bu yazı ve programlarla anlaşıldı ki Osmanlıca öğrenmek önemli ve zaruridir. Ümit ederiz bu çalışmalar artarak ve genişleyerek devam eder.

Peki, biz ne yapıyoruz? Biz bu gelişmelerin de sağladığı katkı ile her zaman olduğu gibi sizler için çalışmaya devam ediyoruz. Tasarımımızda bazı küçük değişiklikler yaptık. Sene başı hediye ürünlerimiz ve Osmanlıcanın hayatımızda yer etmesine imkan tanıyacak çeşitli ürün çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Sosyal medyamız adeta bir okula dönüştü ve sadece burayı takip ederek en zor metinleri bile kolaylaştıracak güzel çalışmalar hepimize şevk unsuru oldu ve olmaya devam ediyor.

Bunlar devam ederken, Osmanlıca dergi olarak okul ziyaretlerimiz, şehir turlarımız ve konuyla ilgili panel, seminer ve konferanslarımız da devam ediyor. Her gittiğimiz yerde aldığımız müsbet enerji, konuyla ilgili çalışmalarımıza güzel katkılar sağlıyor, fikir veriyor.

15 dakikada Osmanlıca öğrenebilirsiniz diyerek çıktığımız yolda, bugün bu ümide ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kez daha yaşayarak şahid oluyoruz. Bütün bir millet olarak tarihimize, kültür hazinemize ve kendi köklerimize açılan kapıdan girebilme cesaret ve özgüvenini yeniden kazanma gayretimizle hep beraber tarih yazıyoruz şükürler olsun.

Küllerinden doğan bir milletin ve ülkenin yeniden istikbali inşa etme ameliyesinde çok önemli bir yere sahip olan bu harf ve lisan çalışması, dergimizin sebeb-i vücudu ve varlığımızın anlamını ortaya koyan güzel bir tablo olarak çalışmalarımıza hız ve güç veriyor.

Şimdi ve bundan sonra, öncesinde olduğu gibi artarak ve genişleyerek devam edeceğiz çalışmalarımıza. Okur yazar sıfatını ittihaz edene kadar sizlerle yan yana, omuz omuza yürüyeceğiz. Hem genç kardeşlerimizin pek de erken sayılmayacak fakat buna da şükür denecek böyle bir devrede Osmanlıca öğrenecek olmaları tarihe düşülen önemli bir not olarak hep hatırlanacaktır. Onların bu hatırasında biz de Osmanlıca dergi olarak destek verecek ve özgüven kazanıncaya, komplekslerimizden kurtuluncaya kadar koltuk değneyi olmaya gayret göstereceğiz.

Metin Uçar

OCAK SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al