2014 Biterken…

2014 Biterken…

Merhaba kıymetli Osmanlıca sevdalıları!

2013 senesinde başladığımız yolculuğumuzun ikinci senesinin son dergisiyle karşınızdayız. İlk sene üç ayda bir yayınladığımız dergimiz, 2014 senesinde aylık ve kırk sayfa olarak sizlerle buluştu. Geçirdiğimiz bu senede sizlerle beraber çok güzellikleri yaşadık. Pek çok faaliyete imza attık. Pek çok arkdaşımıza, insanımıza ulaşarak Osmanlıca öğrenmenin ehemmiyeti ve kolaylığını hep beraber bütün dünyaya gösterdik.

Geçtiğimiz bu sene içerisinde her seviyeden Osmanlıca ile siz muhataplarımızın istifade edebileceği bölümler üzerinden çalışmalar ürettik. Matbu metinlerden kitabe okumalarına, tarihi hikayelerden şiirlere, belge okumalarından hüsn-i hat çalışmalarına, mülakatlardan Osmanlıca yazabilme becerisi kazanmaya kadar ihtiyaç duyulan her konuda kemiyeten kırk sayfalık, fakat keyfiyeten çok fazlasıyla yüzümüzü tarihin penceresinden geleceğe çevirdik. Geleceği kuşatmanın geçmişi bilmekten geçtiği inancıyla bir seneyi daha geride bıraktık.

Okullarda Osmanlıca dersinin seçmeli ders olmasıyla birlikte kaynak arayışı ve hayatın içerisinden üretilmiş materyallere duyulan ihtiyaç okullarımız ve öğrencilerle buluşturdu bizleri; Konya Sosyal Bilimler Lisesinden Ensar Kolejine, Galatasaray Lisesinden İmam-Hatip Liselerine…

Kâh dükkanı önünde oturan esnafa misafir oldu dergimiz, kâh tarih dersinden geçmeye çalışan üniversite öğrencisinin masasına.

Ülke içinde dergi üzerinden bu faaliyetler yürürken kendimizi bir taraftan yurt dışında buluverdik. Kanada’dan Libya’ya, Avrupa’ya pek çok ülkede vatan ve tarihi geçmişine duyduğu özlemle iki kez gurbet çeken vatandaşlarımız ve Osmanlıca meraklılarından haber almak da ayrıca mutluluk kaynağı oldu bizler için.

Ve sizlerden gelen mesajlar, mailler hep biraz daha çalışma azmi, daha nasıl üretken olunabilir arayışına sevk etti bizleri. Ankara’dan Kemal Kiraz bey şöyle diyordu:

“Öncelikle böylesine güzide bir yayını hazırladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Ben böyle bir derginin yayınlandığını maalesef yeni duydum. Duyar duymaz da 2013 sayılarını (4 adet) istedim. Şu an elimde ve onları okuyorum. İmam-Hatip mezunu olmama rağmen Osmanlıcaya şimdiye kadar neden bu derece uzak kaldım diye o kadar kızıyorum ki kendime.

‘Editör’den başlığıyla kaleme aldığınız yazınızı ‘Osmanlıca’ okuyunca nasıl keyif aldığımı, fakat bu keyifle birlikte nasıl üzüldüğümü anlatamam. Sevincim, kendimi yüzlerce yıllık bir geçmişle, kültürle, birikimle adeta uzun bir ayrılıktan sonra yeniden bir araya gelmiş gibi hissetmemden, üzüntüm bunlarla bunca yıldır aramıza koyduğumuz ya da birilerinin koyduğu engellere boyun eğmemizdendi. Lafı fazla uzatıp sizleri yormak istemiyorum. Sizden dileğim, bu çok kıymetli çalışmanızı Rabbim izin verdiği müddetçe kesintiye uğratmadan devam ettirmeniz. Hizmetinizin büyüklüğünü hatırlatmaya gerek görmüyorum.

Sizleri tekrar tebrik ediyor, çalışmalarınızda Rabbimden başarılar temenni ediyorum.”

İşte bu ve benzeri dua ve temennilerle geldik bu senenin son sayısına. İstifade ediliyor olması, dergiden Osmanlıca okumayı öğrendim mesajları en önemli şevk kaynağımız. Sizlerin de katkılarıyla bize ait olana açılan kapının anahtarını elde etmek hepimiz için mümkün olacaktır.

2015 senesinde sizlerle daha etkileşimli olmak istiyoruz. Sizlerin katkılarını daha çok bekliyoruz. Sadece okuyan değil, üreten bir okuyucu ile hareket etmek arzu ettiğimiz şey.

Bu arada sosyal medyamızı ve sitemizi takip etmeyi ihmal etmeyin. Zira oralar da bir dergi kadar fayda üretiyor ve daha hızlı ve aktif eğitim sağlayabiliyor. 2015’ten itibaren sizlerden gelenlerden oluşan bir sayfa oluşturuyoruz. Okul olarak, sınıf olarak veya şahıs olarak göndereceğiniz çalışmalar sizin adınızla veya birlikteliğiniz adıyla yayınlanacaktır. Derginin arka kapağındaki açıklamayı okuyunuz lütfen!

Kalın sağlıcakla.

 

ARALIK SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al