Osmanlıca Kursları Yurt Dışına Açılıyor

Osmanlıca Kursları

Yurt Dışına Açılıyor

Tatil mevsimi, yerini sonbahar mevsimi ile birlikte yeni eğitim ve öğretim dönemine bıraktı. Öğrenciler için okullar açılıyor, çalışanlar için kısa süreliğine de olsa farklı işlerle meşgul olma dönemi asıl meşguliyet zamanına değişiyor.

Tatil döneminde her ne kadar meşguliyetler azalsa ve farklılaşsa da Osmanlıca konusunda çalışmalar hız kesmeden devam etti. En aza inen yerler de bile dergimiz vasıtasıyla süreklilik sağlanmış oldu.

Ülkemizin hemen her il ve ilçesinde düzenlenen yaz etkinlikleri ve çalışmalarda daha genç yaşlardaki çocuklarımızın da içinde bulunduğu Osmanlıca öğrenme faaliyetleri bizleri sevindirmiştir.

Makedonya Başbakanının Osmanlıcanın yeterince bilinmemesinin Makedonya’da büyük bir eksiklik olduğunu ve bu konuda çalışmalar içerisinde oldukları beyanı, Balkan ülkelerinde de bu çalışmaların hızlanacağını göstermektedir. Bu çalışmaların artmasıyla hem tarihi, hem kültürel, hem de dini birlik kapılarının daha kolay ve hızlı aralanacağı ve köprülerin kurulacağı umudumuzdur.

Evet, yeni dönem başlıyor. Bu yeni dönem beraberinde birçok güzellikleri de getirmektedir. Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz dönem okullarda Osmanlıca seçmeli ders olmuştu. Fakat öğretmen yetersizliği öğretmenlerin eğitimini beraberinde getirmiş ve bu konuda bakanlık Hayrat Vakfı ile imzaladığı protokolle bu eğitimi tamamlamıştı.

Şimdi bu yeni dönemde öğretmenlerimiz hazır. İş, öğrencilerimizin taleplerine, öğretmen ve müdürlerimizin de teşviklerine kalıyor. Şimdi elbirliği ile dersin öğrencilerimiz tarafından seçilmesini ve okullarımızda sınıfların açılmasını temin etmek olacaktır. Okulun açıldığı ilk hafta bu noktadan gayet önemlidir.

Diğer önemli bir gelişme de Milli Eğitim Bakanlığımızın -daha önce imzaladığı protokolün süresinin dolması sebebiyle- yeni bir protokol imzalamasıdır. Beş sene süreyle imzalanan protokolde dikkati çeken güzel bir gelişme de kursların yurt dışında da açılabilecek olmasıdır.

Hayrat Vakfı’nın yürüteceği projeyle başta Balkan ve Avrupa ülkeleri olmak üzere ülke dışında da kültürel köprülerin kurulmasına imkan tanıyacak bir çalışmanın başlamış olması gayet sevindiricidir.

Bu arada yeni bir gelişme de dergimizin mobil marketlerde de bulunacak olmasıdır. Bundan sonra özellikle yurt dışındaki arkadaşlarımıza fayda sağlayacak uygulama, Osmanlıca eğitiminin daha geniş alanlara yayılması için önemli bir fırsat olacaktır.

Kanada’dan irtibata geçen dergimizi de takip eden bir gurup arkadaşımız, bulundukları yerde Osmanlıca eğitimine başladırlar. Moldova’dan İslamiyet’le yeni tanışmış Galina isimli takipçimize Osmanlıca eğitim materyalleri ve dergimizden gönderdik. Çünkü o da Osmanlıca öğrenmek istiyordu.

Medeniyetler kılıçtan önce kalemle, yazıyla kuruluyor. Zaten kurulu olan ve ulaşmak istediklerinize de yazıyı bilmek şartı var. İnanıyoruz ki, kısa bir zamanda Osmanlı coğrafyası kültürel birlikteliğine kavuşacak ve yeni dünyanın teşekkülünde önemli roller alacaktır. Bize düşen, küçük de olsa elimizden geleni yapmak. Sizden istirhamımız ise, elinizden geldiğince destek olmak ve başka insanlara ulaşması konusunda aktif olmaktır.

İlginiz, alakanız ve gayretlerinizden dolayı teşekkür ediyor, sizleri dergiyle baş başa bırakıyorum. Kalın sağlıcakla.

EYLÜL SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al