Kur’an Ayında Kur’an Harflerine İlgi Büyüktü

Mübarek Ramazan ayının ardından Bayram’a ulaştık. Hepinize huzur ve mutluluk dolu bir bayram diliyorum.

Osmanlıca faaliyetleri ve çalışmaları Ramazan olmasına rağmen bereketli geçti. Türkiye genelinde güzel haberler almaya devam ediyoruz. Hatta Balkan ülkelerinden güzel haberler geliyor. Bulgaristan’da bizi internetten takip eden bir okuyucumuz, dergi vasıtasıyla Osmanlıca öğrenmeye muvaffak olduğunu, Balkan gezisi esnasında bu ülkeyi ziyaret eden bir abonemizden öğrendik. Bu arkadaşımız şu an Bulgaristan’da etrafındaki insanlara Osmanlıca öğretiyor. Konuyla ilgili detayları daha sonra sizlerle paylaşacağız.

Ülkemizde ise, malum yaz ayları “Yaz Kursları” unvanıyla ayrı bir eğitim dönemi insanlarımız için. Bu kurslarda yer alan derslerden birisi de sizlerin de tahmin edeceği üzere Osmanlıca idi. İlköğretim çağındaki çocuklarımız, Osmanlıca nasıl öğrenilirmiş herkese gösterdiler. Okullarda yapılan kurslarda binlerce çocuğumuz Osmanlıcaya ilk adımı attılar. Bu arada -aramızda kalmasın- kolay okuma denilen bölümdeki metinleri de okur hale geldiler.

Yine ülkemizin çeşitli vilayetlerinde tertip edilen Osmanlıca kurslarının sertifika törenleri vardı. Her meslek ve yaştan binlerce vatandaşımız Osmanlıca okuyor belgesi aldılar ve şimdi onlar Osmanlıca metinleri okuyanlar olarak gelecek ve geçmişe birlikte bakıyorlar.

Bu törenlerden birisine ben de katıldım. İstanbul Milli Eğitim Müdürümüz de teşrif ettiler. Kursiyerler, öğretmen arkadaşlarımızdı. Okullarda seçmeli ders olan Osmanlıca dersini verme kabiliyetini geliştirmek için Bakanlığımızın Hayrat Vakfı ile müşterek açtığı kurslara katılmışlardı. Çok verimli geçtiğini söyledikleri kursların ilk bölümünden mezun oldular. Çocuklarımız geçmişini bilip geleceğe umutla bakan öğretmenlerimize emanet.

Peki, biz neler yaptık? Sizin de bildiğiniz gibi bu Ramazan ayında seksen bir ilimiz ve Lefkoşe’ye ait imsakiyeyi Osmanlıca olarak hazırladık ve internet sitemizden ücretsiz olarak siz okurlarımıza ve bütün insanlara ulaştırdık. İmsakiye muhakkak her tarafta vardı ama Osmanlıca olarak hayatın içerisinde yer alması, Osmanlıcaya olan ilgimize katkıda bulunduğu da vakıa.

Dergimizin sitesini de yeniledik. Dergi olarak, hem Yenikapı hem de Bayezid kitap fuarında siz okurlarımızla bir araya geldik. Bazı illerimizde kültür çadırları açıldı. Oralarda da 15 dakikada Osmanlıca öğrenebilirsiniz etkinlikleri yaptık. Bu Ramazan ayımız da şükür dolu dolu geçti.

Ve Ağustos sayımızla sizlerle birlikteyiz. Bu ay Dursun Gürlek Hocamızı misafir ediyoruz. Işıklı masalarla başlayan Osmanlıca öğrenme ve şimdilerde öğretme serüvenini ve Osmanlıca hakkındaki birikimini muhakkak okumanızı tavsiye ederim. “Tuğra nasıl okunur?” diyorsanız son sayfaya bakmalısınız. Ve hakeza merak ettiğiniz konu ve belgeler sizleri bekliyor.

Bir dahaki görüşmemize kadar kalın sağlıcakla.

AĞUSTOS SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al