Kültürel Bombardıman Ve Propagandadan Kurtulmak İçin

İstanbul’un kapılarını Fatih Sultan Mehmed’e açan bilgi, birikim, çağı okumak, sabır, gayret ve imandı. Bundan 561 sene önce, siyasi ve güncel olana karşı tarihi ve kültürel birikimin teşvikiyle yapılan çalışmalar netice vermiş ve yeni bir çağ açacak çok önemli bir vakıa cereyan etmiştir.

Burada bizim için önemli olan tarihi bir hadiseyi nakil değil, tarihe damgasını vuran bu tür vakıaların yine tarihi bütünlük içerisinde mümkün olduğuna dikkat çekmektir. İdeal ve hedefleri bir millet bütününde devam edebilen devletler, hem varlıklarını devam ettirmek hem de hayallerini gerçekleştirmek konusunda daha verimlidirler.

Binaenaleyh bize düşen de ileriyi hedeflerken geçmişi unutmamak, arkamızdaki tecrübelerden muhakkak istifade edebilmektir. Beynennas meşhur bir söz var “Geçmişe takılıp kalmayalım” diye. Doğrudur, fakat bu söz geçmişten faydalanmayalım, ardımızda hiçbir şey yokmuş gibi hareket edelim anlamına da gelmemelidir.

Çağını okumak, Fatih’e yeni bir çağı açacak İstanbul’un fethini netice vermiştir. Bizler de çağımızı iyi okumalıyız. Ta ki ileriye yönelik hedefler belirleyebilelim ve çalışmalar ortaya koyabilelim. Fakat ileriye yolculuk yaparken, fikren geriyi de taramak, geçmişin birikiminden istifade etmek de esastır. Geçmişini yani kendini iyi tanımayan, ilerisini yani kendisi dışında olanları da tam tanıyamayacaktır. İnsan, merkezden yola çıkarak etrafı keşfeden bir varlık olmak hasebiyle, kendi kültürünü, tarihini, birikimini, özünü tanıyıp tanımlayamazsa elbette ne kendisini ne de etrafını doğru bir zemine oturtamayacaktır.

Öncelikle özgüven kazanmak için bize ait olana sahip çıkmalı, dahası o tarafa yönelip yol alabilmeliyiz. Adımlarımıza özgüven yüklemek çabasıyla gayret gösteren dergimiz, şükürler olsun ki, pek çok kişinin de yönüne ve özgüvenine ciddi katkılar sağlamıştır. Bu vesileyle Osmanlıca ‘zor’ olmaktan çıkıp, herkesin kolayca öğrenebileceği bir özgüven çizgisine oturmuştur.

Dergi olarak sizlerden aldığımız güzel dönüşler ve enerji ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu sayımızda Feridun Emecen Hocamızı misafir ettik, müthassıs köşemizde. Kıymetli bilgilerini sizlerle paylaşmak üzere kaydettik. “Osmanlıca öğrenmek, kültürel bombardıman ve propagandadan kurtulmak için önemlidir” sözü hala kulaklarımızda çınlıyor.

Özellikle yoğun bir şekilde kültür erozyonuna uğradığımız yaşadığımız şu zamanda bu sözler bir kat daha anlam kazanıyor. Hocanın anlattığı, toplumsal kültür şuuru ve Osmanlıca ilişkisi, sadeleştirme cinayeti gibi pek çok meseleyi mülakat bölümünde hayretle okuyacaksınız.

İstanbul, Ayasofya, Osmanlı kültürü ve daha pek çok çalışmaları da ilerleyen sahifelerde okuma, görme ve çözme imkanına sahip olacaksınız. Orta sayfada verdiğimiz Eminönü haritası da bildiğiniz yerleri Osmanlıcasından okumak açısından sizi zevkli bir seyahate çıkaracak. Eminim Eminönü’nü yeniden/eskiden bir kez daha keşfedeceksiniz.

Ve bulmacamız. Eğitim formasyonu açısından ciddi katkı sağlayan bulmacanın bu sayıdaki versiyonu da ilk olma ve her çözdüğünüz kelimede yeni bir dünya keşfetme sevincini vadediyor.

Çok kıymetli Osmanlıca sevdalıları! Yaşadığınız sevinç ve öğrenme heyecanıyla her sayıda bizlere de aynı sevinci yaşattığınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı medyun-ı şükranız.

Bütün bir toplum olarak bin yıldır teraküm eden kültür birikimimizi okuyabilir ve anlayabilir duruma gelmek temennisiyle sizleri kırklara davet ediyorum. Her bir kırk yeni bir adım, her kırk yeni bir dünya. Tekrardan görüşünceye kadar kalın sağlıcakla.

MAYIS SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al