6. Sayının Editör Yazısı

Osmanlıca, hayatın içerisinde yer almaya hızla devam ediyor. Sene başından itibaren aylık yayınlanmaya başlayan dergimiz, hem bizler de hem de okuyucularımızda ciddi bir heyecan meydana getirdi. Birini tüketirken diğerini üretme çabası içerisinde koşuşturmaktan ayrıca memnunuz.

‘Osmanlıca öğrenmek zor’ düşüncesinden ‘Osmanlıca okuyacak ne var?’ ameliyesine kayan bir grafik gözlemliyoruz. Çok kimsenin elinde Kur’an hattıyla yazılmış bir evrak veya kitap görmek mümkün artık. Osmanlıca, üniversite öğrencilerinin korkulu rüyası olmaktan da hızla çıkıyor. Şimdilerde tez hazırlamak, herhangi bir yazma eser kütüphanesine gitmek ya da online kaynaklardan istifade etmek ‘arzu’ haline gelmiş durumda çok şükür.

Ocak sayısında başladığımız iki köşe de anlamını buldu gördüğümüz kadarıyla. Yine Ocak ayında Hayrat Vakfı tarafından çıkan Osmanlıca Ajanda, Osmanlıca metinlerle süslenmeye başladı. Fotoğraflarını paylaşan arkadaşlardan gördüğümüz kadarıyla, Osmanlıca dergi takipçileri bundan sonra hem ‘okur’ hem de ‘yazar’ oldular.

Sosyal medya derseniz, o ayrı bir okul hüviyetinde Osmanlıca için. Neden mi? Çünkü Osmanlıca öğrenme ve Osmanlıcayı yaşama isteği, sanal alemde de üretkenliği beraberinde getiriyor. Osmanlıca öğrenmenin kolaylığını bizzat yaşayarak gören her fert, bu konuda imal eder hale de gelmek istiyor ve bunu başarıyor da.

Okullarda Osmanlıca öğretecek öğretmenlerin eğitimi de devam ediyor bu arada. Kısa zaman sonra, Osmanlı Türkçesi dersini seçen öğrencilerimiz için önemli ve güzel bir eğitim, kalitesini artırarak devam edecek.

Biz de Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi olarak, konunun uzmanlarını ve büyük kültür hazinemizin derin birikimine yol bulduracak anahtarın kullanımına dönük çalışmaları sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.

Bu sayımızda gazeteci yazar Yusuf Kaplan’ı misafir ediyoruz, mülakat köşemizde. Çok önemli bilgilerin paylaşıldığı bu yazıyı okuduktan sonra, Osmanlıca öğrenme şuurunuzu tekrar gözden geçireceksiniz.

Sizden gelen Osmanlıca Öğrenme Hikayelerini de, sizlerden geldikçe yayınlamaya devam edeceğiz. Her işin bir hikayesi vardır ve bu hikayeler öne çıkarılması gereken en önemli yazılardır. Bunun için lütfen hikayelerinizi bizimle paylaşmaya devam ediniz.

Bulmaca kısmını da ehemmiyetli görüyoruz. Her çözülen bulmaca, öğrenmişliğin bir ispatı demektir. Bu ayki bulmacamız yine ödüllü. Çözmek için; Osmanlıca olan kısmı okumak, tabloya yerleştirmek için Osmanlıca yazılışını bilmek, rakama karşılık gelen kelimeleri arka arkaya birleştirerek dizmek ve çıkan cümleyi okumak gerekecek.

Yani bir bulmacada hem okuma hem yazma için imla ve yazı kurallarını bilmek gerekecek.

İşte bütün bu neticeleri dergimizi takip eden arkadaşlar elde edebilmektedirler. Ki bulmacayı çözüp gönderebiliyorlar.

Osmanlıca öğrenmek, her şeyden önce bir özgüven tazelemesidir. Ardındaki gücü ve ihtişamı görmeyen istikbali kucaklayamaz. Görmek için bakmak, anlamak için bilmek gerekir. Ve her şey bir adımla başlar.

Her ay bir adım daha atacağımız bu çalışmamızda sizlerle birlikte olmaktan dolayı sevinçliyiz ve bu sevinci devam ettirmek istiyoruz.

Kalın sağlıcakla.

ŞUBAT SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al