Merhaba Osmanlıca Sevdalıları!

Geçtiğimiz sene Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi, Cumhuriyet tarihinde bir ilk’e imza attı. İlk defa Osmanlıcayı konu alan bir dergi yayınlanmaya başladı. Aradan geçen bu süre içerisinde üç ayda bir sizlerle olduk. Gerek Osmanlıca öğrenmenin kolaylığı, gerekse öğrenebilirlik azmini ortaya koyma konusunda hep beraber ciddi bir adım attık.

İlk ve tek olma sevinci hala üzerimizdeyken, 2014 senesi itibariyle başka bir yenilikle çıkıyoruz karşınıza. Dergimiz, bu sene aylık olarak yayınlanacaktır.

Osmanlıca öğrenmek, bu coğrafyada yaşayan herkes için önemli bir adımdır. Aynı zamanda hepimiz üzerine düşen bir mükellefiyettir. Geleceğin sorumluluğunu üstlenen her bir fert, geçmişin izlerini de sürebilmelidir. Ta ki, geleceğe iyi projeksiyon tutabilsin.

Yıllarca gündemimize alamadığımız, ancak üniversitelerin bazı bölümlerinde gösterilen ve buralardaki öğrencilerin de -zorluk bahanesine sığınarak- gerektiği gibi öğrenemediklerinden şikayet ettikleri Osmanlıca, artık olabildiğince hayatın içerisine girdi; hem de zannedildiği gibi zor olmadığını herkese göstererek.

Geldiğimiz zaman dilimine bakıldığında, Milli Eğitim Bakanlığının Hayrat Vakfı ile yaptığı kurslarda yüz bin kişinin Osmanlıca sertifikası almış olduğunu görüyoruz. Okullarda seçmeli ders olduğundan bu tarafa, otuz bin öğrenci Osmanlıca dersini seçmiş. Aynı zamanda, okullarda hizmetiçi eğitim kurslarında, binlerce öğretmenimiz bilgilerini tazeliyorlar. Bakanlığımız, okullarda okutulacak ders kitaplarını hazır hale getirdi.

Diğer taraftan Gençlik ve Spor Bakanlığımız da, Hayrat Vakfı ile yaptığı protokol çerçevesinde, Gençlik Merkezleri ve Genç Ofisleri Osmanlıca eğitimine açıyor. Görünen o ki, coğrafya insanı, tarih ve kültürüne açılan kapı ve onun anahtarı hükmünde olan Osmanlıcayı önemsiyor, ehemmiyet veriyor.

Biz de Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi olarak, bu zaman zarfında binlerce okurumuzla buluştuk. Bir dergiyi takip etmekle bile Osmanlıca öğrenmede bir seviye kazanılabildiğini, siz okurlarımızın gayretleriyle ispat etmiş olduk.

Bu sene bir adım daha atıyoruz ve diyoruz ki, her ay sizlerin yanında olacağız. Bu sene de, Osmanlıca bilen bilmeyen herkese hitap edecek faydalı ve eğitici bilgilerle sizlere ulaşacağız. Konunun uzmanlarıyla yapılacak mülakatları sizlerle paylaşacağız.

Bu sayıdan itibaren iki sayfa ayırdığımız iki bölüm daha ekledik dergimize. Bundan böyle her ay sizlere hem Osmanlıca güzel yazı yazmanın sırlarını açıklayacak hem de notlarınızı Osmanlıca tutmanın kapılarını aralayacağız. Dergiyi takip eden herkes, zamanla görecek ki, Osmanlıcayı okuyabiliyor ve hatta yazabiliyor. Buradaki sır ise, dergiyi düzenli takip etmek olacaktır.

Osmanlıca, Osmanlı döneminde kullanılan Türkçedir. Bugünden farkı, yazı ve içerisinde barındırdığı zengin kelimelerdir. Bu fark, muhteşem bir devleti netice vermiştir. Güçlü ve zengin yarınlar için özümüze dönük yapılacak her çalışma ciddi öneme haizdir.

Biz de bu uğurda az ve küçük de olsa bir katkı sağlayabiliyorsak kendimizi mutlu addedeceğiz. Başarmak için başlamak lazım. Hep birlikte olduktan sonra yapılamayacak hiçbir şey yok. Bir harf bir harf değildir.

Kalın sağlıcakla.

 

OCAK SAYIMIZ
Bu Sayıyı Satın Al